zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čtrnáctý ročník soutěže Máme rádi přírodu skončil rekordem

18.05.2008
Příroda
Čtrnáctý ročník soutěže Máme rádi přírodu skončil rekordem
Hnutí Brontosaurus ocenilo vítěze 14. ročníku výtvarné, literární a fotografické soutěže Máme rádi přírodu. Slavnostní vyhlášení výsledků a zahájení výstavy z nejlepších prací proběhlo odpoledne 1. května 2008 v Hodoníně. Přes padesát oceněných prací vybírala komise letos z rekordních 2 500 děl od dětí, středoškoláků i mladých dospělých.

Letošní ročník soutěže nesl téma "Tak to ne, přátelé. Vezmeme to z druhého konce" a měl upozornit na problematiku konzumní společnosti produkující téměř nekonečné množství odpadu. "Nejvíce prací přišlo tradičně z mateřských škol," říká hlavní koordinátorka soutěže Ingrid Čejková. "Co však pořadatele překvapilo, byly modely v životní velikosti," dodává.

Děti a mladí lidé ztvárňovali ve svých pracích téma vlivu znečištění a zamoření odpady na přírodu (podtémata "Jak vypadá zvířátko, které pije barevnou vodu", "Chudák kytička", "Les bez života život bez lesa" aj.), zabývali se "životními cykly" věcí (podtéma "Život a konec jedné věci", aj.), hledali osobní odpovědnost (podtémata "Našel jsme na zemi papírek", "Když vykouknu z okna ven", "Co do přírody nepatří, z přírody ven", aj.) či se zabývali budoucností (podtémata "Technologie - bude potřeba člověka", "Píše se rok 3001", aj.).

Všechny práce odrážely snahu si s problémem odpadů i konzumu obecně nějak poradit. Někdy objevováním možností, jak odpad zpracovat na něco užitečného či pěkného, jindy hledáním cest, jak se ho zbavit, či dokonce poukazováním na příčiny problémů v samotném konzumním přístupu společnosti. U malých dětí vítězilo emocionální upozornění: neubližujme svým chováním zvířatům ani rostlinám. Hledání cest, jak se s problémy konzumní společnosti a příčinami nejrůznějšího znečištění vypořádat, však pro autory nebylo lehké.

Soutěž je svou orientací zaměřena na široké spektrum dětí. Více než o samotnou uměleckou stránku děl jde o záměr oslovit děti a mladé lidi s tématy ochrany přírody a životního prostředí. Proto je každému účastníku zasíláno drobné poděkování a inspirační brožurka k zapojení do činnosti ekocenter či dětských organizací zaměřených na volnočasovou ekologickou výchovu.

Výsledkové listiny a více se o soutěži lze najít na www.brontosaurus.cz a na brdo.brontosaurus.cz.
V přípravě je webová galerie soutěže s možností hlasování, další výstavy, publikování vítězných partií i vydání propagačních materiálů s využitím vítězných obrázků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí