zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dvě exkurze do Nového pralesa

25.05.2008
Příroda
Dvě exkurze do Nového pralesa

Dvě exkurze na pozemek "Nového pralesa" na Ještědském hřebenu uspořádala v uplynulém týdnu ekologická organizace Čmelák - Společnost přátel přírody z Liberce. Exkurze pro veřejnost se zúčastnilo několik desítek jednotlivců i rodin s dětmi, na účastníky čekaly sazenice javorů, které si mohli vysázet. Účastníci se sešli u turistické chaty Pláně pod Ještědem, odkud se pokračovalo starou lesní cestou k oplocení, kde se mohli účastníci seznámit s výsledky pěti let práce na přeměně smrkové monokultury v přírodě blízký les. Celou exkurzí provázel Mgr. Jan Korytář, který představil projekt a odpovídal na otázky účastníků směřující například ke smyslu projektu, k jeho plošnému rozšíření v loňském roce nebo k překážkám, které doprovázejí uskutečňování vize projektu. Exkurzi zakončilo posezení u ohně s diskuzí. V úterý 20.května pak proběhla exkurze pro odborníky, které se zúčastnili zástupci ! z řad státní správy ochrany lesa, orgánů ochrany přírody, Lesů České republiky, odborných lesnických institucí a zastupitelů Města Liberce. Kromě představení projektu byla hlavním cílem konzultace prováděných lesnických opatření a diskuse nad možnostmi regulace stavů zvěře, aby nedocházelo k dalšímu poškozování lesů v oblasti. Obě exkurze byly pro jejich pořadatele velkým přínosem, neboť vedly ke zvýšení podpory projektu i k novým námětům při jeho dalším pokračování.

Další informace:

www.novyprales.cz
Jan Korytář, vedoucí organizace 776 56 17 36
Jiří Antl, vedoucí projektu, 777 647 557


Čmelák - Společnost přátel přírody občanské sdružení sdružuje zejména mladé lidi se zájmem o nenásilné prosazování trvale udržitelného způsobu života a vytváření harmonických vztahů mezi lidmi a přírodou. Sdružení si klade za hlavní cíle mj. přispět v co největší míře k obnově přirozených lesů, a to nejen v Jizerských horách, k záchraně ohrožených původních dřevi! n a přitom chce zapojit do své činnosti co nejširší veřejnost.! Sdružen í hospodaří v šesti lesních školkách a pracuje v něm nyní 16 stálých pracovníků. Kromě praktické ochrany přírody se věnuje mnoha formám ekologické výchovy.

Projekt Nový prales -- jde o projekt přeměny nepůvodní smrkové monokultury založené v šedesátých letech na místě luk na jižních svazích Ještědského hřebene. Naším plánem je přeměna dřevinné skladby na přírodě blízkou a poté ponechání lesa přírodním procesům. Naším vzdáleným cílem je les s charakterem, druhovou

Kontaktní osoba: Jiří Antl
Telefon: 777 647 557
E-mail: jiri.antl@cmelak.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí