zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Svět ovládla vodní korupce. Zvyšuje i ceny jídla

27.06.2008
Voda
Svět ovládla vodní korupce. Zvyšuje i ceny jídla

Korupce brání boji s globálním oteplováním a zhoršuje potravinovou krizi. Mohou za to úplatky ve vodním sektoru.

Vyplývá to ze zprávy Global Corruption report, kterou zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI). Ta se zabývá monitorováním korupce ve světě.

Čtyřicet procent světových potravin roste (nebo žije) na zavlažované půdě. A korupce ve vodním sektoru ještě zvyšuje jejich už teď rekordní ceny.

Úplatky brání také zmírnění dopadu globálního oteplování, kvůli němuž jsou některé regiony bez vody.

Podle TI jde o vůbec první výzkum, který se komplexně zabývá dopadem korupce na různé sektory ve vodním hospodářství.

Voda: základ pro všechno

"Když se nebudeme zabývat rizikem korupce, zvláště té, která se týká vody, budou plány (na boj s globálním oteplováním - pozn. red.) stát na nejisté půdě," řekla předsedkyně TI Huguette Labellová.

"Ve světě byly ohlášeny masivní nové investice v zavlažování, aby zmírnily potravinovou krizi. Ale nedostatek vody znamená nedostatek jídla. Pokud nebudeme čelit také korupci v zavlažování, přijdou tyto snahy vniveč," dodává Labellová.

Úplatky podle TI zvyšují například v Indii cenu kontraktů ve vodohospodářství o čtvrtinu.

Mnozí obyvatelé třetího světa tak platí za vodu více než jejich protějšky na Západě. Chudé rodiny v Jakartě, Limě, Manile nebo Nairobi utratí více než domácnosti v Londýně, New Yorku nebo Římě.

Korupce však nejen zvedá ceny vody a snižuje její dostupnost, ale odsává i investice z vodního průmyslu a způsobuje degradaci ekosystémů.

Globální akce nutná

Čína sice má environmentální regulace, ale úplatkem pro vhodného úředníka je lze obejít, což způsobilo znečištění řek v devadesáti procentech měst.

Ani Západ není bez poskvrny. Korupcí byly poznamenány například vodohospodářské kontrakty v Atlantě, Grenoblu, Milánu nebo New Orleansu.

"Voda je nenahraditelný zdroj. Je svrchovaně důležitý pro naše zdraví, naše zabezpečení potravinami, naši energetickou budoucnost a naše ekosystémy. Ale korupce zachvátila vody ve všech těchto odvětvích," dodává Labellová.

Řešením je dle TI společný postup vlád a veřejného sektoru. Musí jít ale o globální iniciativu.


Zdroj: Aktuálně.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí