zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Hasiči zničí hmyz při nebezpečí, ochráncům přírody se to nelíbí

03.07.2008
Příroda
Hasiči zničí hmyz při nebezpečí, ochráncům přírody se to nelíbí

Chrudimsko - Profesionální hasiči zaznamenávají v posledních dnech telefonáty oznamující výskyt nebezpečného hmyzu poblíž obydlí nebo na veřejných prostranstvích. Zatímco se v červnu objevovaly na Chrudimsku včelí roje, nyní jsou lidé obtěžováni vosami a sršněmi.

V případě ohrožení života nastupují hasiči, v ostatních případech dávají přednost odborníkům. Přestože hasiči dokážou v naléhavých případech pomoci, sami se často setkávají s nepřátelskou reakcí veřejnosti.

„Při likvidaci obtížného hmyzu se objevují stížnosti některých takzvaných ochránců přírody, tvrdících, že včely a sršni jsou chráněny zákonem, nebo že činností hasičů dochází k porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání. Nemají však pravdu. Ano, i tento hmyz podléhá obecným ustanovením zákona České národní rady o ochraně přírody a krajiny, a může se tedy hubit pouze v případě ohrožení lidí nebo jiných živočichů. Včely, vosy ani sršni však nejsou uvedeny v seznamu druhů zvláště chráněných nebo ohrožených živočichů,“ zdůrazňuje tisková mluvčí Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje Vendula Horáková.

Hasičský záchranný sbor podle jejích slov tuto činnost provádí dobrovolně. Míra ohrožení zdraví jen málokdy odpovídá definici mimořádné události. Limitem zásahů je také vybavenost, mezi kterou patří stroji pro šetrné usmrcení včelstev po odchytu. Veterinární předpisy totiž stanoví, že se kvůli rozšíření případných nemocí nesmí neznámá včelstva vracet.

Míru ohrožení posoudí při převzetí zprávy od ohlašovatele operační důstojník.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí