zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní elektrárna Střekov trhá rekordy

15.07.2008
Voda
Energie
Vodní elektrárna Střekov trhá rekordy

STŘEKOV - Společnost ČEZ Obnovitelné zdroje dodala do sítě v prvním pololetí roku 2008 více než 144 milionů kWh ekologicky čisté elektrické energie z celkem 21 vodních elektráren (z toho z 20 malých). Meziročně jde o 27% nárůst.


Nejvíce elektřiny vyrobila za prvních šest měsíců opět vodní elektrárna Střekov v Ústí nad Labem. Do sítě dodala 49 599 670 kWh elektřiny, kterou by mohla celoročně zásobovat přes 14 170 domácností, tedy například města Jablonec nad Nisou či Českou Lípu.


„Na hlavních tocích je letos dostatečný stav vody bez větších výkyvů, což je pro malé vodní elektrárny ideální. Na zvýšené výrobě se pozitivně projevila jak mírná zima, tak i realizace technických úprav a vylepšení na části našich elektráren,“ řekl generální ředitel ČEZ Obnovitelné zdroje Josef Sedlák.


Do portfolia ČEZ Obnovitelné zdroje patří 20 malých vodních elektráren s instalovaným výkonem do 10 MW a jedna velká vodní elektrárna, jíž je právě Střekov s instalovaným výkonem 19,5 MW, která elektřinu vyrábí již od roku 1936. V loňském roce vyrobila za prvních šest měsíců 37 506 670 kWh. Ve srovnání s rokem letošním tak nárůst přesahuje 12 GWh (o 32% více), přičemž nejsilnějším měsícem byl duben, kdy elektrárna dodala do sítě přes 10 GWh elekřiny.


Hlavním účelem současného využití vodního díla Střekov v Ústí nad Labem je kromě získávání elektrické energie také zajištění potřebných hloubek a vyhovujících podmínek pro lodní dopravu. Kromě toho střekovská elektrárna umožňuje bezpečný rybí přechod. V roce 2006 ukončila Skupina ČEZ modernizace elektrárny v jejímž rámci byly provedeny generální opravy všech turbín a automatizován jejich provoz novým řídicím systémem. Díky rekonstrukci došlo ke snížení negativního dopadu na životní prostředí z hlediska turbín, neboť došlo k výměně všech olejových zařízení za bezmazná. Do provozu byla také uvedena čistička odpadních a splaškových vod. Kompletní modernizace vodní elektrárny si vyžádala investici ve výši 167 mil. Kč.


V severních Čechách je součástí Skupiny ČEZ ještě malá vodní elektrárna Želina na Kadaňsku s instalovaným výkonem 0,64 MW, která 6. dubna 2008 oslavila 100 let existence.


ČEZ Obnovitelné zdroje patří do Skupiny ČEZ a vyrábí stoprocentně čistou a ekologickou energii v 21 vodních elektrárnách. Ve svých záměrech počítá zejména s větrnou energetikou, využitím biomasy a bioplynu. Cílem v oblasti větrné energie je dosáhnout v roce 2012 hranice 100 MW instalovaných ve větrných elektrárnách a do roku 2020 celkem 500 MW.


Výroba z obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ v roce 2007 představovala 1575 GWh (v tomto čísle nejsou zahrnuty přečerpávací vodní elektrárny). Základem výroby z obnovitelných zdrojů Skupiny ČEZ byly vodní elektrárny.


Autor / zdroj: Soňa Hendrychová
http://www.regiony24.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí