zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní dílo Přelouč dostává od soudu již třetí úder

15.07.2008
Voda
Vodní dílo Přelouč dostává od soudu již třetí úder

Stavba je bez povolení škodlivě zasahovat do nivy a toku řeky Labe

Další příprava plavebního stupně Přelouč za téměř dvě miliardy korun, o níž se přes přírodovědně cenné Slavíkovy ostrovy několik let snaží Ředitelství vodních cest ČR, se dostává na bod mrazu. Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové totiž na základě žaloby Svobody zvířat Hradec Králové z dubna 2004 zrušila povolení zasahovat do významného krajinného prvku nivy a toku řeky Labe, což je prakticky celé území plánované stavby. Důvodem je absence výjimky ze zákona k zásahu do biotopů třicítky kritických a silně ohrožených druhů živočichů a rostlin.

„Po čtyřech letech čekání je to velká satisfakce, že soud v Pardubicích toto důležité podkladové rozhodnutí zrušil, i když ne z důvodů uvedených v žalobě,“ upřesňuje dále Miroslav Patrik z Dětí Země.

Soud ve svém rozsudku ze dne 19. června 2008 stejně jako v rozsudku o zrušení územního rozhodnutí ze dne 13. června 2008 došel totiž ke shodnému závěru: pokud byla 28. únoru 2006 Městským soudem v Praze zrušena výjimka k zásadu do biotopů chráněných živočichů a rostlin a následně ministr Martin Bursík dne 29. 3. 2007 tuto výjimku nepovolil, pak bez ní nelze jak stavbu umístit, tak i škodlivě zasahovat do nivy a toku řeky Labe, které jsou také chráněny zákonem o ochraně přírody a krajiny.

„Bez územního rozhodnutí a bez tohoto povolení očekáváme, že pardubický soud brzy zruší také dvě stavební povolení, proti kterým byly již podány žaloby,“ uvádí dále Michael Kousal ze Svobody zvířat Hradec Králové, který se touto kauzou intenzivně zabývá více než deset let.

Nyní stále kvůli této stavbě probíhá osm různých správních řízení, včetně tří stavebních. Ta by ale měla být podle Dětí Země zastavena či přerušena, pokud chybí tato tři rozhodnutí. Nejvhodnější by ale podle nich bylo, kdyby investor ŘVC ČR konečně od stávající varianty odstoupil a zahájil veřejnou diskusi o smyslu splavnění Labe do Pardubic a případně o jiném způsobu mimo Slavíkovy ostrovy.

 

Průběh tří ukončených klíčových soudních sporů o plavební stupeň Přelouč, další 2 ještě probíhají:

1) Povolení výjimky k zásahu do biotopů kolem třiceti zvláště chráněných druhů živočichů a rostlin

-          28. 11. 2003 = ministr životního prostředí Libor Ambrozek výjimku k zásahu povoluje

-          28. 02. 2006 = Městský soud v Praze na základě žaloby Svobody zvířat HK výjimku ruší

-          29. 03. 2007 = ministr životního prostředí Martin Bursík výjimku nepovoluje

2) Povolení k zásahu do významných krajinných prvků niva a tok řeky Labe

-          04. 03. 2004 = Krajský úřad Pardubického kraje potvrzuje tento zásah

-          19. 06. 2008 = pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové na základě žaloby SZHK rozhodnutí o zásahu krajského úřadu i Městského úřadu v Přelouči ruší

3) Územní rozhodnutí o umístění plavebního stupně

-          15. 12. 2005 = Krajský úřad Pardubického kraje potvrzuje vydání územního rozhodnutí

-          13. 06. 2008 = pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové na základě žaloby SZHK a Dětí Země rozhodnutí krajského úřadu o umístění stavby ruší

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí