zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stoletá voda na východě Evropy zabila desítky lidí, zaplavila desetitisíce domů

29.07.2008
Voda
Stoletá voda na východě Evropy zabila desítky lidí, zaplavila desetitisíce domů

Záplavy, které způsobil vytrvalý déšť a tající sníh v Karpatech, na východě Evropy zabily už nejméně 27 lidí. Nejhůře postižená Ukrajina hlásí 22 obětí a stoletou vodu, pět mrtvých je v Rumunsku. Ze břehů se vylila zejména 1 400 kilometrů dlouhá řeka Dněstr. Živel zaplavil na 40 tisíc domů.

Mezi 22 mrtvými na Ukrajině je i šest dětí. Počet obětí se může zvyšovat, mnoho lidí úřady stále pohřešují. Před velkou vodou záchranáři evakuovali dvacet tisíc lidí. Tato čísla stále stoupají, ještě včera to bylo osm tisíc.

"Je to tragédie rozměrů, jaké tu nikdy nebyly," řekl prezident Viktor Juščenko. Spolu s premiérkou Julijí Tymošenkovou, kterou vyzval k projednání krizového plánu, o víkendu navštívili postižené oblasti.

Materiální škody Ukrajina odhaduje na více než sto milionů eur (přes 2,4 miliardy korun). Juščenko už vyzval obyvatele, podnikatele a organizace k solidaritě a poskytnutí pomoci zasaženým oblastem.

Nejvíce škod způsobilo rozvodnění více než 1 400 kilometrů dlouhé řeky Dněstr. Zaplavila mnoho vesnic v celkem sedmi regionech země včetně lvovského. Povodeň zničila 34 tisíc hektarů půdy, tisíce kilometrů silnic, stovky mostů a elektrické rozvody.

Záplavy na východě Evropy (28. července 2008)

Se záplavami v těchto dnech bojuje také Slovensko a Rumunsko. Zatímco na východním Slovensku se situace už uklidnila a záchranné týmy odklízejí škody (čtěte také Slovenskem se prohnala třicetiletá voda), voda na severu Rumunska stále stoupá. Země hlásí pět obětí, dvanáct tisíc evakuovaných a dvacet tisíc lidí bez elektřiny.

http://zpravy.idnes.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí