zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Největší české pekárny zavádějí biochleba

31.07.2008
Zemědělství
Největší české pekárny zavádějí biochleba

Hnutí DUHA uvítalo dnešní oznámení společnosti United Bakeries, že na trh uvede biochleba [1]. Ekologická organizace, která se k tomu největší české pekárny několik let snažila přimět, přitom prosazuje, aby výrobce používal mouku z domácího ekologického zemědělství.

Právě na United Bakeries – a jejího předchůdce, Delta pekárny – mířila dvouletá kampaň, kterou Hnutí DUHA prosazovalo zařazení biochleba do nabídky. Stovky lidí poslaly firmy emaily a korespondenční lístky, kde požadovali nové zboží.

Loni 62 % prodaných biopotravin pocházelo z dovozu [2]. České ekologické zemědělství tak podle Hnutí DUHA zbytečně přichází o příležitosti. Hlavní příčinou je slabá nabídka velkých výrobců potravin – pekáren, mlékáren, výrobců uzenin či zpracovatelů ovoce a zeleniny.

United Bakeries byla první společnost, na níž se ekologická organizace zaměřila. Hnutí  DUHA letos vede rozsáhlou kampaň Hledá se česká buchta, která má domácí potravinářský průmysl přimět k větší nabídce biopotravin. Z webové stránky www.ceskebiopotraviny.cz lidé mohou psát emaily přímo velkým výrobcům potravin. Najdou zde i novinky o biopotravinách, praktické rady, kontakty na dodavatele, informace o ekologickém zemědělství a publikace ke stažení.

Lenka Kaspříková z Hnutí DUHA řekla:

„Je to výborná zpráva. Biochleba je nám třeba. Poděkování za tento úspěch patří nejen United Bakeries, ale i stovkám lidí, kteří jim poslali emaily a korespondenční lístky. Poptávka po biopotravinách závratně roste a spotřebitelé chtějí v obchodech najít domácí, české zboží. Pěstovat obilí podle pravidel ekologického zemědělství u nás jde a zdejší mlýny je mohou zpracovat. United Bakeries musí od svých českých dodavatelů požadovat, aby jim bio suroviny dodávali. Obilí patří mezi hlavní plodiny a má velký vliv na stav české krajiny. Nabídka biochleba od velkého výrobce proto může nastartovat velmi důležitý trend.”

Kontakt:             Lenka Kaspříková, Hnutí DUHA, telefon 724 506 446, 545 214 431, email lenka.kasprikova@hnutiduha.cz

 

Poznámky:

[1] Tisková zpráva: www.united-bakeries.cz/united-bakeries/tiskove-zpravy/info.html

[2] Podrobnosti: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=588
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí