zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Doupský rybník na Jihlavsku je přírodní reservace

30.08.2008
Příroda
Doupský rybník na Jihlavsku je přírodní reservace

Doupský rybník na Jihlavsku je přírodní reservací. Na základě výsledků celostátního průzkumného projektu o jejím zřízení rozhodli radní kraje Vysočina. V rybníku roste kriticky ohrožená vodní bylina - stulík malý, který je uveden v Červené knize. Jde o jedinou lokalitu v kraji a jedinou lokalitu v Česku mimo území jižních Čech, kde přežívá jen na několika málo místech. Celé území je vzhledem ke svému významu schváleno v seznamu evropsky významných lokalit Natura 2000.

Přírodní reservace nese název Doupský a Bažantka s celkovou výměrou přes 11 hektarů. Doupský rybník na území obce Doupě je zvláště chráněným územím zcela novým; sousedící rašeliniště Bažantka bylo přírodní památkou vyhlášeno před pětadvaceti lety. Nyní je ekologové spojili v jeden chráněný celek.
V Doupském rybníce a přilehlé mokřadní olšině se vyskytují vzácně zachovalá vodní a mokřadní společenstva. Roste zde také ohrožená vachta trojlistá, mochna bahenní či ostřice přioblá.
Rybáři nesmí v rybníku hnojit ani vápnit, aby stulík malý měl ve vegetačním období průhlednou vodu.
Na území Vysočiny je 170 maloplošných chráněných území, z toho 121 ve správě kraje, další leží v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy a Železné hory. Celkem 41 lokalit bylo zařazeno mezi evropsky významné.

Eva ŠINKOVSKÁ

www.regionalist.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí