zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Bude ekologické zemědělství budoucím modelem pro evropské zemědělství?

26.09.2008
Zemědělství
Bude ekologické zemědělství  budoucím modelem pro evropské zemědělství?

Třicet evropských odborníků z dvaceti zemí EU a EFTA, kteří se setkali na semináři „Biopotraviny a ekozemědělství a jeho politický rámec“ v maďarském Hortobágy v Maďarsku (3), uvítalo iniciativu francouzského předsednictví zrevidovat CAP post-2013 a vyzvalo Radu, aby přijala ekologické zemědělství jako budoucí model pro evropské zemědělství.CAP (Common Agricultural Policy – Společná zemědělská politika) dospěla ke klíčovému zlomu: snižování rozpočtových výdajů, zvyšování cen potravin, produkce biopaliv, klimatické změny, ekologické problémy. Ty vyvolávají pochybnosti o současném systému zemědělské produkce a jehofinancování. Francouzské předsednictví to uznalo a bude diskutovat o budoucí orientaci CAP na informačním setkání ministrů zemědělství v Annecy ve Francii o tomto víkendu.„Ekologické zemědělství může nabídnout řešení všech těchto problémů“, řekl Francis Blake, prezident IFOAM EU Group. Prošli jsme dobou postupných opatření, která pracují proti sobě, a proto jsou nákladnější. Potřebujeme holistický přístup a ten poskytuje pouze ekologické zemědělství.Francouzské předsednictví EU navrhlo ve svém materiálu pro Radu ministrů čtyři cíle, které by měly být splněny budoucí CAP:

• Zajistit bezpečnost potravin, včetně aspektů zdraví veřejnosti;

• přispět ke globálnímu zdraví podmíněnému stravováním a podílet se na bezpečnosti potravin ve světě;

• zachovat rovnováhu oblastí venkova;

• podílet se na boji proti klimatickým změnám a pro zlepšení životního prostředí.

Účastníci semináře učinili závěr, že ekologické zemědělství poskytuje jedinečnou kombinaci pozitivních efektů pro všechny výše uvedené cíle: zdraví a kvalita potravin; bezpečnost potravin (samostatnost zvláště v rozvojových zemích); společnost venkova a kvalita života v oblastech venkova, například prostřednictvím vytváření pracovních míst, lokální marketing a prostředí (včetně nižšího využívání energie a sekvestrace uhlíku). Podle Francise Blaka by se proto ekologické zemědělství mělo stát globálním modelem pro zemědělství v Evropě – a budoucí CAP by měla být navržena podle tohoto modelu.

Více informací: IFOAM EU Group Tel.: 32-2-280 12 23, Fax: 32-2-735 73 81, Email: info@ifoam-eu.org, Web: www.ifoam-eu.org

Zdroj: http://www.agronavigator.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí