zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čerstvá voda teče z kohoutku

11.10.2008
Voda
Pitná voda
Čerstvá voda teče z kohoutku

CHUTNÁ, ČISTÁ, BEZPEČNÁ. Z VODOVODU Kvalita vody, kterou Jihomoravanům dodávají vodárenské společnosti, je velmi dobrá. „Natočte si raději plnou sklenici z kohoutku, nekupujte zbytečně balené vody,“ radí hygienici. Čerpá se většinou z podzemí.

Jižní Morava - Není moc témat, u nichž by si notovali ekologové, podnikatelé a úředníci. V otázce, jestli je lepší pít na jihu Moravy vodu balenou v lahvích, nebo tu, která teče z vodovodního kohoutku, mají jasno.

„Jedině voda z kohoutku. Tím, že ji lidé neustále upouštějí, v trubkách stále proudí. Je tedy neustále čerstvá. Navíc je levná a pod neustálou kontrolou,“ argumentuje Anna Žádníková z jihomoravské krajské hygienické stanice.

Máte doma vodu z pramene, nebo z nádrže?

Neznamená to však, že všude v kraji pijí lidé vodu stejné kvality. Sklenice čiré tekutiny natočená z kohoutku v Brně, na Blanensku a ve Znojmě se může lišit. A to nejen v množství látek, které obsahuje, ale i chuťově.

„Záleží na tom, z jakého zdroje pochází. Obecně platí, že podzemní voda je tvrdší, a tedy i chutnější, jak někteří lidé soudí,“ vysvětlil Václav Mergl, technolog pitných vod Vodárenské akciové společnosti. Ta v kraji dodává vodu do kohoutků na Blanensku a na Znojemsku. Není to ale voda stejná. Zatímco v Blansku pochází veškerá pitná voda z podzemních zdrojů, lidé ve Znojmě pijí vodu ze zdroje povrchového – ze Znojemské přehrady.

Znojmo je však v kraji výjimkou. Alespoň část vody ve většině kraje obvykle z podzemních zdrojů pochází. Jako například v Brně. „Převážně jde o podzemní vodu z prameniště v Březové. Šest až sedm procent z celkové dodávky do města je však voda z vírské nádrže, respektive z úpravny Švařec,“ popsal Jaroslav Jandl z Brněnských vodovodů a kanalizací.

I když obecně je voda z podzemních zdrojů považována za kvalitnější než ta z povrchových nádrží, má i horší vlastnosti.

Bezohlednost zemědělců za bývalého režimu totiž způsobila vysoký obsah dusičnanů v půdě v okolí prameniště. Ty pronikly i do spodních vod. „Voda samozřejmě naprosto vyhovuje limitu, který je v případě dusičnanů 50 miligramů. Ale nesplňujeme normu na vodu kojeneckou, u níž nesmí dusičnany vystoupat nad 15 miligramů na litr,“ vysvětlil Jandl.

O vhodnosti vody z kohoutku pro kojence však má vždy rozhodovat lékař miminka.

Brněnská vodárenská firma má vytipováno padesát stálých odběrných míst u koncových uživatelů, kde pravidelně sleduje kvalitu vody vytékající do dřezu či umyvadla. Dalších padesát míst každý měsíc losuje.

Kvalitu vody, která teče z konkrétního vodovodního kohoutku, však neovlivňuje pouze to, odkud ji dodavatel přivádí a jakým způsobem ji čistí, ale i stav potrubí na konci celého řetězce – tedy přímo v domě. „U vody platí to co u piva. Aby byla dobrá, musí procházet čistými trubkami,“ konstatovala Žádníková.

Je pod kontrolou a nevytváří odpad Proč by měli lidé na jihu Moravy dávat přednost vodě z vodovodu před tou, která je zabalená v lahvích? Prvním argumentem je neustálá kontrola. A to nejen v průběhu zpracování takzvané surové vody, ale i na konci celého řetězce.

Kromě vodárenských společností, které kontrolují kvalitu svého „výrobku“ jednou za měsíc, dělá namátkové kontroly v domácnostech i hygiena.

Dalším důvodem je kvalita vody z vodovodu i její cena. „Za svůj produkt ručíme. Jsme lepší a jednoznačně levnější než vody balené v PET lahvích. Voda, kterou dodáváme, splňuje ty nejpřísnější parametry,“ podotkl ředitel hodonínských vodovodů a kanalizací Pavel Koubek. A další důvod přidávají ekologové. Omezení spotřeby balených vod by výrazně snížilo množství plastového odpadu.

* Odkud se bere? Blanensko Vodárenská akciová společnost: Veškerá voda pochází z chráněných podzemních zdrojů v okrese. Brno Brněnské vodárny a kanalizace: Převážná část vody pochází z prameniště podzemní vody Březová, asi šest až sedm procent vody je do potrubí doplňováno z úpravny vody Švařec. Do ní voda přitéká z přehrady Vír. Břeclavsko Vodovody a kanalizace Břeclav: Pouze podzemní voda z desítky pramenišť. Hodonínsko Vodovody a kanalizace Hodonín: Společnost čerpá celkem ze tří zdrojů. Povrchovou vodu z vodárenské nádrže v Koryčanech, podzemní vodu z kvarteru řeky Moravy mezi Bzencem a Uherským Ostrohem a z podzemních zdrojů poblíž Moravské Nové Vsi. Vyškovsko Vodovody a kanalizace Vyškov: Voda pochází z většího množství zdrojů, tři jsou však hlavní. Povrchová voda pochází z úpravny vody ve Lhotě, podzemní z prameniště v Drnovicích a poblíž Dědic. Znojemsko Vodárenská akciová společnost: V různých částech okresu je různý poměr podzemní a povrchové vody, výjimkou je jen město Znojmo, které využívá pouze povrchový zdroj – Znojemskou přehradu.

Pijete vodu z vodovodu?

Jaroslav Jandl vedoucí odboru generálního ředitele Brněnské vodovody a kanalizace Samozřejmě piju naši vodu. Tedy tu, která v Brně teče z kohoutku. Balenou vodu nesnáším. Zvlášť pro lidi, kteří žijí v Brně, to považuji za naprosté vyhazování peněz. Myslím si, že tak kvalitní vodu jako Brno má v okolí málokdo.

Pavel Koubek ředitel Vodovody a kanalizace Hodonín Ve většině případů piju vodu z vodovodu. I když máme například valnou hromadu, nabízíme akcionářům naši vodu ve džbáncích. Domů někdy kupujeme vodu balenou, ale vždycky jde o minerální vody. Je to na výslovné přání mých synů, kteří jsou sportovci.

Václav Mergl technolog pitných vod Vodárenská akciová společnost Brno Vodu natočenou z kohoutku a se sirupem piju už od malička. A mám ji rád. Bydlím v Brně a tady je voda dobrá, vůbec v tom nevidím problém. Vody balené a především vody minerální podle mě zbytečně zanášejí ionty do těla. Nekupujeme je ani v práci.

Vladimír Kramář ředitel Vodovody a kanalizace Vyškov Piju vodu z vodovodu, ale musím se přiznat, že kupuji i tu balenou. Sice se za to tak trochu stydím, ale stejně jako u mnoha ostatních spotřebitelů ve mně voda ošetřená kysličníkem vyvolává pocit čerstvější chuti.

Anna Žádníková Vedoucí odboru komunální hygieny Krajská hygienická stanice Brno Piju jedině vodu z vodovodu. Důvod je prostý. Tam, kde je vodovod, lidé vodu pravidelně nabírají. To znamená, že v trubkách dlouho nestojí, a když ji natočím, je čerstvá. Mám větší jistotu, že je kvalitní, než u vody balené. U ní na výslednou kvalitu působí mnoho faktorů. Kromě toho, odkud pochází a kdy byla do lahve stočená a jak byla ošetřená, třeba i to, jak dlouho čekala v obchodě, až si ji koupím.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí