zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Invaze nepůvodních druhů

10.10.2008
Příroda
Invaze nepůvodních druhů

Mezinárodní konference Neobiota. 77 let pražské ZOO. Jak se rozmnožují rostliny? 

Na začátku dobrý úmysl - na konci rozvrácení celého ekosystému. I tak se dají popsat rozsáhlé škody, které mohou mít na svědomí přivezené introdukované rostliny a živočichové. Invaze nepůvodních druhů byly také tématem mezinárodní konference s názvem Neobiota, která se uskutečnila na konci září v Praze. O konferenci samotné, ale hlavně o invazních rostlinách jsme si povídali s doc. Petrem Pyškem z Botanického ústavu Akademie věd České republiky.

Podíváme se do pražské Zoologické zahrady. Ta totiž letos oslavila 77. narozeniny. Založena byla v den svátku sv. Václava, tedy 28.září 1931, profesorem Jiřím Jandou. Letošní oslavy, která proběhla v japonském stylu, jsme se zúčastnili také. Od jejího ředitele Petra Fejka jsme se dozvěděli, v čem je pražská ZOO vyjímečná, jak ji poznamenaly povodně, nebo na co se ve svých 77 letech ZOO ještě chystá.

Dalším tématem bude rozmnožování rostlin. Pro rostlinu by teoreticky mělo být nejlepší, má - li oboupohlavné květy, tedy s pestíky a tyčinkami, jako je tomu třeba u tulipánů. V takovém případě pak stačí, když pyl dopadne na bliznu a tím je zajištěn vznik semen. Jak se ale dovíme v dnešním příspěvku, není to ta nejvýhodnější strategie rozmnožování. Jako výhodnější se jeví gynodiecie. Podrobnosti o tomtu způsobu rozmnožování jsme zjišťovali od RNDr. Heleny Štorchové, CSc. z Laboratoře reprodukce rostlin Ústavu experimentální botaniky AV ČR.

A nebudou samozřejmě chybět ani aktuality a zprávy ze světa vědy v pravidelném Přírodoskopu.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí