zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Podraží voda. Obce si budou muset půjčit na čističky

06.11.2008
Voda
Podraží voda. Obce si budou muset půjčit na čističky

Liberec - Česká republika nesplní normy na čištění odpadních vod, k jejichž plnění se zavázala při vstupu do Evropské unie. Vodohospodářské projekty nestihne v termínu do konce roku 2010 realizovat zhruba čtvrtina obcí včetně Prahy. Uvedl to předseda představenstva Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) František Barák. Současně upozornil, že chybějící prostředky na dostavbu si obce budou muset půjčit, a to je donutí zvýšit ceny vody.

Problémy mají zejména menší aglomerace, důvodem je nedostatek peněz a také stavebních kapacit. Podle odhadů sdružení je v České republice potřeba na dokončení vodohospodářských projektů kolem 100 miliard korun.

V operačním programu Životní prostředí je k dispozici zhruba 40 miliard, dalšími deseti přispěje na projekty ministerstvo zemědělství. Další finance si tak zřejmě budou muset investoři půjčit, což se v budoucnu promítne do růstu cen vody. Ta by se zejména v menších městech mohla podle Baráka zvýšit v průběhu několika let na dvoj až trojnásobek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí