zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Změny v agroenvironmentálních opatřeních napomohou životnímu prostředí

30.01.2009
Zemědělství
Změny v agroenvironmentálních opatřeních napomohou životnímu prostředí

 

Novela nařízení vlády o agroenvironmentálních opatřeních přináší změny, které povedou ke zlepšení životního prostředí. Zlepšení životního prostředí chce novela docílit specifikací minimálních požadavků pro použití hnojiv a přípravků na ochranu rostlin, popřípadě i rozšířením plochy ekologického hospodaření především u vinic. Novelu na svém pondělním jednání schválila vláda.

 

„Pozitivní dopad na životní prostředí přináší především umožnění převodu vinic či sadů z integrované produkce do ekologického systému hospodaření, který je celoevropsky považován za kvalitativně vyšší,“ uvedl ministr Gandalovič.

 

Nařízení vlády č. 79/2007 Sb., o podmínkách provádění agroenvironmentálních opatření upravuje poskytování dotací za dodatečné náklady a ušlé příjmy v důsledku závazku přijatého v rámci agroenvironmentálních opatření. Účelem těchto opatření je využití zemědělské půdy v souladu s ochranou a zlepšením životního prostředí.

 

Předložená novela obsahuje zejména tyto změny:

·         umožnění převodu zařazení z titulu integrovaná produkce s kulturou vinice nebo ovocný sad do titulu ekologické zemědělství v rámci pětiletého závazku,

·         specifikace minimálních požadavků pro použití hnojiv a přípravků na ochranu rostlin (v souladu s předpisy ES a v souvislosti se zavedením cross-compliance v České republice),

 

·         vyšší toleranci v případě ztráty zařazené výměry v rámci pětiletého závazku.

 

Novela nařízení vlády zavádí změny, které napomohou zvýšit pozitivní dopady na životní prostředí a tím naplnit cíle tohoto opatření deklarované v Programu rozvoje venkova ČR na období 2007 až 2013.

  

Petr Vorlíček

tiskový mluvčí MZe

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí