zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti

03.02.2009
Příroda
Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti

Kampaň se stejnojmenným názvem zahájilo 2. února 2009 občanské sdružení Svoboda zvířat ve spolupráci s mezinárodní organizací na ochranu zvířat International Fund for Animal Welfare (IFAW). Jedná se
o dosud nejrozsáhlejší tematicky zaměřenou kampaň v historii českého hnutí na ochranu zvířat. V rámci kampaně budou po celé České republice umístěny billboardy, city lighty, pohlednice (free cards), elektronické formy plakátů (screen posters). Byly vydány informační materiály a spuštěny zbrusu nové internetové stránky www.protisrsti.cz.

"Svoboda zvířat by ráda seznámila českou veřejnost s problematikou komerčního lovu tuleňů. I když se toto téma může zdát českému občanovi vzdálené, nyní se mu naskýtá historická příležitost, jak nehumánní komerční lov tuleňů významně omezit." vysvětluje Tomáš Popp, předseda o. s. Svoboda zvířat. V Evropském parlamentu se totiž právě projednává zákaz obchodu s tuleními výrobky v rámci EU. Evropský parlament by měl o návrhu hlasovat začátkem dubna. V současné době je projednáván celkem ve čtyřech výborech, mezi nimiž se vede diskuse především o tom, zda do zákona zahrnout výjimky pro výrobky z tuleňů zabitých tzv. "humánními metodami". "Z těchto výjimek mají organizace na ochranu zvířat obavy, jelikož efektivní kontrola zabíjení tuleňů na rozsáhlých ledových plochách je téměř nemožná" dodává Popp. I přes snahu kanadské vlády přesvědčit evropskou veřejnost a její politickou reprezentaci o "humánnosti" lovu, přinášejí každoročně organizace na ochranu zvířat důkazy o nepřesvědči! vosti kanadských argumentů. Na videozáznamech lze například spatřit stahování ještě živých tuleňů z kůže, opakované pokusy o usmrcení jednoho tuleně tzv. hakapikem (kyj zakončený železným hákem) a další nehumánní metody zabíjení, které mnohdy porušují Vyhlášku o ochraně mořských savců vydanou Ministerstvem rybolovu a oceánů Kanady.
Celkově je na světě každým rokem zabito přibližně 750 000 tuleňů, a to především v Kanadě, Grónsku, Rusku a v Namibii. Z tuleňů se vyrábí a do Evropy dováží především kožešiny a tuk z mořských savců. Především Kanada jimi tranzitem přes Evropu zásobuje ruský a asijský trh.
"Cílem kampaně je prosazení úplného zákazu obchodu s výrobky z tuleňů, a to bez výjimek. Každý občan ČR může minimálně zaslat žádost svým voleným zástupcům v Evropském parlamentu. Návod, jak snadno oslovit české europoslance, je k dispozici na webu www.protisrsti.cz, kde jsou dostupné také veškeré podstatné informace k této problematice." dodává Tomáš Popp. Kampaň "Kome! rční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti" je součást! í celosv ětového snahy ukončit komerční lov tuleňů.
 
Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 777239808
E-mail: tomas.popp@svobodazvirat.cz
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí