zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Přečtěte si více o 'Life Cycle Assessment'

17.02.2009
Obecné
Odpady
EMS
Přečtěte si více o  Life Cycle Assessment
V rámci Institutu životního prostředí a udržitelnosti Evropské Komise existuje pracovní skupina, která shromažďuje a zpracovává znalosti o používání LCA v oblasti odpadů a zdrojů.
Program je označený jako Akce 2131 – EnSuRe – Environmentální posuzování evropských odpadů a udržitelné řízení zdrojů (ENvironmental Assessment of European Wastes and the SUstainable Management of REsources, ensure.jrc.it) a probíhal v letech 2005-2008. Primární zaměření Akce 2131 bylo poskytnout konzistentní znalosti o posuzování environmentálních dopadů a dopadů nakládání s odpady na zdraví lidí a možnosti pro více udržitelné řízení těchto zdrojů napříč EU .

Dalším významným projektem Evropské Komise v oblasti LCA je vznik Evropské platformy pro LCA. Platforma je nezávisle koordinována a realizována Generálním direktoriátem Společného výzkumného centra (Directorate-General Joint Research Centre), Institutem pro životní prostředí a udržitelnost (IES) v úzké spolupráci s Generálním direktoriátem pro životní prostředí (Directorate-General Environment). Jednou z aktivit tohoto projektu je i společný Euro LCA portál. Ten je dostupný na adrese lca.jrc.ec.europa.eu a poskytuje referenční sady dat pro různé procesy - stavební kameny databázové modelace LCA. Jedná se např. data pro energetiku, ale i pro odpadové hospodářství a jednotlivé technologické procesy. Jsou zde dostupná regionální data, např. emise spojené s výrobou 1kWh v jednotlivých zemích a při použití konkrétních energetických zdrojů. Tím vzniká základ pro mezinárodní porovnávání studií LCA a pro přeshraniční plánování technologických projektů. Tento systém sdílení dat se jmenuje European Reference Life Cycle Data System (ELCD).


Vybrané projekty k LCA podporované Evropskou komisí

IPP pilotní studie k mobilním telefonům a zahradnímu nábytku
ec.europa.eu


Kritický přehled existujících studií a posouzení životního cyklu regenerace a spalování odpadních olejů
ec.europa.eu


Posouzení životního cyklu PVC a základních konkurenčních materiálů
ec.europa.eu


Environmentálně vhodné konstrukční materiály
ec.europa.eu


Recyklace vozidel s ukončenou životností
ec.europa.eu


ZDROJ: www.lca.cz
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí