zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Staňte se Městem stromů

21.02.2009
Příroda
Staňte se Městem stromů

Již počtvrté vyhlašuje Nadace Partnerství spolu s městem Strakonice soutěž o titul Město stromů.  Vítězné město získá finanční prémii 50 000 korun od hlavního partnera soutěže, společnosti Tetra Pak, dále roční asistenci Nadace Partnerství a především prestižní titul spojený s možností přihlásit se do soutěže „evropských kvetoucích měst“ – Entente Florale Europe.

Přihlášku do soutěže Město stromů mohou zaslat všechny obce na území ČR o minimální velikosti III. typu (tj. obce s rozšířenou působností) až do 5. června 2009. „Odborná porota posoudí všechny došlé přihlášky a vítěz bude vyhlášen na začátku července 2009. Po dobu jednoho roku – od října 2009 do října 2010 – pak bude ve vítězném městě probíhat celá řada aktivit s tematikou stromů. Tuto kampaň zahájí převzetí symbolického žezla od Krnova, současného Města stromů. Předání žezla tradičně probíhá 20. října, symbolicky je tak spojeno s oslavou Dne stromů v ČR,“ uvedla Hana Zuchnická z Nadace Partnerství. Bližší informace spolu s přihláškou najdete na www.stromzivota.cz

Cílem soutěže je zvyšování zájmu občanů o životní prostředí města, ve kterém žijí. V rámci celoroční kampaně probíhají aktivity motivující širokou veřejnost zapojit se aktivně do ochrany přírody, zkvalitňování životního prostředí a veřejného života vůbec. Neméně důležité je zlepšování vztahů mezi členy místní komunity. „Zkušenost nám ukazuje, že aktivita města jako celku vždy závisí nejvíce na iniciativě jednotlivců, kteří chtějí své okolí spoluutvářet a kteří mají zájem o to, aby se ve městě dobře žilo,“ říká zástupkyně společnosti  Tetra Pak Hana Zmítková.

V říjnu 2008 převzal štafetu severomoravský Krnov. Během čtyř měsíců Krnovští uspořádali pět přednášek a besed, dvě výstavy a vyhlásili dvě soutěže. Akce doposud navštívily téměř dvě tisícovky lidí. „Podařilo se nám zapojit do kampaně široké spektrum občanů různých věkových kategorií. Od škol, městských zájmových skupin až po neziskové organizace. Díky kampani komunikace mezi námi ještě zintenzivněla,“  shrnuje prozatímní zkušenosti koordinátorka kampaně Jana Vágnerová.  V lednu město navíc využilo příležitosti a přihlásilo se do evropské soutěže rozvoje sídel Entente Florale Europe. To, jak si  Krnov vede v oblasti životního prostředí, rozvoje obce a v komunikaci s lidmi, posoudí odborná porota začátkem srpna. Krnovští chtějí pokračovat v kampani uspořádáním dalších třiceti pestrých akcí – mezi nimi i ekovýchovných programů pro mateřské a základní školy či dokončení naučné stezky. Za cíl si dali také výsadbu více než 1 000 stromků v centru a okolí a již nyní jich vysázeli přes 800.

Kontakt:           Hana Zuchnická, Nadace Partnerství, Strom života

tel.: 515 903 123, e-mail: hana.zuchnicka@nap.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí