zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

IMCO VČERA VZKÁZALA EUROPARLAMENTU: EU MUSÍ CHRÁNIT TULENĚ!

04.03.2009
Příroda
IMCO VČERA VZKÁZALA EUROPARLAMENTU: EU MUSÍ CHRÁNIT TULENĚ!

V pondělí 2. března 2009 zasedal Výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů (Internal Market and Consumer Protection Committee, IMCO), který je hlavním ze 4 výborů projednávajících návrh zákona zakazující obchod s tuleními výrobky v EU. "Na výsledky jednání tohoto výboru jsme čekali velmi netrpělivě, neboť právě ty budou mít pravděpodobně největší vliv na pozdější rozhodování europoslanců v Europarlamentu." říká Tomáš Popp, předseda o. s. Svoboda zvířat, které v ČR koordinuje kampaň Komerční lov tuleňů je evropské veřejnosti proti srsti, a dodává: "Toto jednání bylo velmi důležité také v tom, že členové IMCO jednali o návrhu zpravodajky Diany Wallis, která namísto úplného zákazu obchodu s tuleními výrobky v EU navrhovala tzv. systém označování, v rámci nějž by veškeré produkty z tuleňů měli být označeny podle toho, zda bylo zvíře zabito humánním způsobem či nikoli."

Podle organizace na ochranu zvířat IFAW (International Fund for Animal Welfare) však není reálně možné označit výrobky podle způsobu zabití zvířete, ze kterého pocházejí. Jedním z důvodů je například to, že v každém systému značení existují problémy s verifikací, obzvláště v situaci, kdy jsou kůže zpracovávány pohromadě. V některých případech je možno využít DNA analýzu nebo identifikaci chlupů (například co se týče psích a kočičích kožešin), v případě tuleních výrobků však není možné ověřit, zda byl konkrétní tuleň zabit "humánním" způsobem.
"Členové IMCO včera velkou většinou zamítli také návrh částečného zákazu obchodu s tuleními výrobky, a Evropskému parlamentu tak doporučili přijmout úplný a bezpodmínečný zákaz s výjimkou pouze pro místní Inuity, z čehož máme samozřejmě obrovskou radost." vysvětluje Popp.
Největší komerční lov v Kanadě začíná každoročně na přelomu března a dubna. Ochránci zvířat již dlouhodobě upozorňují na brutalitu, s níž jsou bezbranná zv! ířata, především mláďata, zabíjena. Tuleni se loví hlavně kvůli svým kožešinám. Europoslanci budou o zákonu hlasovat 1. dubna 2009. Národní zákazy již nyní platí například v Belgii, Holandsku či Slovinsku. Více informací se dočtete na www.protisrsti.cz.

 
Kontaktní osoba: Tomáš Popp
Telefon: 777239808
E-mail: tomas.popp@svobodazvirat.cz
 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí