Nová doporučení Organizace spojených národů na zvýšení počtu rybích farem vyvolalo pobouření mezi ekology.
Přestože zpráva OSN uvádí chov ryb jako způsob, jak omezit problémy s rybolovem, ochránci životního prostředí tvrdí, že chov ryb nepřímo vezme potravu mnohým predátorům živicím se drobnými rybami, především mořským savcům a ptákům.
Skupiny na ochranu životního prostředí říkají, že návrh ignoruje obrovské ekologické problémy, které s sebou rybí farmy přinášejí. Ty zejména představují jakýsi „vysavač“ obrovského množství menších ryb, jako jsou například ančovičky či sardinky, potřebných k nakrmení chovných ryb.
Kritici se také obávají, že voda nesoucí antibiotika a hormony používané v rybích farmách způsobí znečištění oceánů, a říkají, že u chovných ryb je větší pravděpodobnost jejich infekčního onemocnění, které se pak přenese na volně žijící ryby.
Počet rybích farem v posledních několika desetiletích prudce vzrostl. V sedmdesátých letech zajišťovaly tyto farmy pouhých 6 % ryb, které byly k určeny pro lidskou spotřebu. Do roku 2006, posledního roku, z něhož jsou zatím k dispozici údaje, se toto číslo zvýšilo na 47 % .
Jedna z organizací pro ochranu přírody, Oceana, právě vydala své vlastní hodnocení důsledků, které řízené rybí hospodářství vyvolá, a maluje ještě chmurnější obrázky. Chytání malých ryb určených jako potrava na rybích farmách má podle jejích členů potenciál narušit celý mořský ekosystém.
Margot Stiles z této organizace říká: “Tyhle ryby jsou malé. Nejsou okouzlující. Ale mají v oceánu důležitou úlohu. Jsou základem potravinového řetězce. Bez nich bychom ztratili mořské ptáky, velryby, tuňáky a lososy."
V reakci na kritiku ekologů OSN navrhla, aby se rybí farmy zaměřily na býložravé druhy ryb, jako jsou tilapie a kapři.