zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ekologové se bojí, že narůstající počet rybích farem zničí oceány

09.03.2009
Příroda
Ekologové se bojí, že narůstající počet rybích farem zničí oceány

Nová doporučení Organizace spojených národů na zvýšení počtu rybích farem vyvolalo pobouření mezi ekology.

Přestože zpráva OSN uvádí chov ryb jako způsob, jak omezit problémy s rybolovem, ochránci životního prostředí tvrdí, že chov ryb nepřímo vezme potravu mnohým predátorům živicím se drobnými rybami, především mořským savcům a ptákům.

Skupiny na ochranu životního prostředí říkají, že návrh ignoruje obrovské ekologické problémy, které s sebou rybí farmy přinášejí. Ty zejména  představují jakýsi „vysavač“ obrovského množství menších ryb, jako jsou například ančovičky či sardinky, potřebných k nakrmení chovných ryb.

Kritici se také obávají, že voda nesoucí antibiotika a hormony používané v rybích farmách způsobí znečištění oceánů, a říkají, že u chovných ryb je větší pravděpodobnost jejich infekčního onemocnění, které se pak přenese na volně žijící ryby.

Počet rybích farem v posledních několika desetiletích prudce vzrostl. V sedmdesátých letech zajišťovaly tyto farmy pouhých 6 % ryb, které byly k určeny pro lidskou spotřebu. Do roku 2006, posledního roku, z něhož jsou zatím k dispozici údaje, se toto číslo zvýšilo na 47 % .

Jedna z organizací pro ochranu přírody, Oceana, právě vydala své vlastní hodnocení důsledků, které řízené rybí hospodářství vyvolá, a maluje ještě chmurnější obrázky. Chytání malých ryb určených jako potrava na rybích farmách má podle jejích členů potenciál narušit celý mořský ekosystém.

Margot Stiles z této organizace říká: “Tyhle ryby jsou malé. Nejsou okouzlující. Ale mají v oceánu důležitou úlohu. Jsou základem potravinového řetězce. Bez nich bychom ztratili mořské ptáky, velryby, tuňáky a lososy."

V reakci na kritiku ekologů OSN navrhla, aby se rybí farmy zaměřily na býložravé druhy ryb, jako jsou tilapie a kapři.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí