zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dolní Cerekev a Kostelec na Jihlavsku postaví společnou čističku

06.04.2009
Voda
Dolní Cerekev a Kostelec na Jihlavsku postaví společnou čističku
Řeka Jihlava protékající krajským městem Vysočiny bude během příštích let opět o něco čistější. Letos na podzim by měla začít stavba společné čistírny odpadních vod pro obce Dolní Cerekev a Kostelec. Čistírna by měla mít dostatečnou rezervní kapacitu také pro případné budoucí připojení dolnocerekvické místní části Spělov a obce Cejle. ČTK to dnes řekl starosta Dolní Cerekve Zdeněk Jirsa.

Celkové náklady na stavbu čistírny dosáhnou přibližně 135 milionů korun. Dotace od státu by podle Jirsy mohly v nejlepším případě pokrýt až 84 procent nákladů. Zbytek obě obce doplatí ze svých rozpočtů, případně si vezmou úvěr. Čistírna by měla do tří let stát u řeky Jihlavy na okraji Kostelce.

Kvůli zlepšení čistoty odpadních vod byly na Vysočině v posledních letech vydávány stovky milionů korun. Největší akce se týkaly Jihlavska, Třebíčska a Žďárska. Větší část nákladů zaplatila Evropská unie.

V republikovém srovnání si zatím Vysočina vede dobře -- podle šetření ministerstev má nejnižší počet problémových lokalit. Nutné investice do odpadních vod se v kraji odhadují na 600 milionů Kč, i to je mezi regiony nejméně. V celé zemi je ještě potřeba vyřešit 315 aglomerací, což bude stát více než 38 miliard Kč.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí