zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Rokytka - malá pražská říčka v zajetí odpadků

21.04.2009
Obecné
Voda
Odpady
Příroda
Rokytka - malá pražská říčka v zajetí odpadků

Vedle mediálně známé Vltavy se vyskytuje v Praze velká řada různých dalších řek, říček  apotoků. K velmi zajimavým i s ohledem na výskyt chráněné střevle potoční patří Rokytka. 

Délka toku činí cca 36,2 km. Na území Prahy cca 31,5 km

Povodí: cca 140 km2.

Rokytka pramení u Říčan v nadmořské výšce 453 m. Na území Prahy vtéká v Nedvězí, kde protéká přírodní památkou Mýto. Do Vltavy se vlévá v Libni u Libeňského ostrova. Průměrný průtok u ústí je 0,39 m3/s.

Rokytka patří mezi velké pražské potoky. Na mnoha místech svého toku je přemostěna. Těsně před ústím, na Elznicově náměstí, dokonce mostem širokým 99,3 m. Protéká řadou rybníků, včetně největšího pražského rybníka, kterým je Počernický rybník a chráněnými územími. Jejíim největším přítokem je Říčanský potok. Do Rokytky také ústí 82 kanalizačních svodů.

Slovo rokytka, které dalo jejímu jménu základ je starobylé pojmenování vrby, jež roste podél potoků a řek.

První zmínky o Rokytce jsou dochovány již z 11. století. Jmenovala se také Rokytnice.

Protéká katastry Nedvězí, Královice, Hájek u Uhříněvsi, Koloděje, Běchovice, Dolní Počernice, Hostavice, Kyje, Hloubítín, Hrdlořezy, Vysočany a Libeň.

Bohužel tato krásná říčka by aspoň na svých březích v Libni potřebovala pořádně vyčistit od černých skládek a lecjakého jiného nepořádku, který sem nekulturní lidé odhodili. Potom by procházka podél ní mohla být oprovdu pěkným zážitkem pro každého Libeňáka.

ZDROJ: http://www.atlasceska.cz, upraveno Enviweb

 

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí