zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Welfare zvířat na ekofarmách bude pod přísnějším dohledem

03.05.2009
Zemědělství
Welfare zvířat na ekofarmách bude pod přísnějším dohledem

Spolek poradců v ekologickém zemědělství EPOS ČR vytvořil návrhy metodiky hodnocení životní pohody jednotlivých druhů hospodářských zvířat chovaných na ekologických farmách. Cílem metodiky je vytvoření systému hodnocení životní pohody zvířat a jeho následná aplikace v praxi. Návrh metodiky byl vytvořen na pracovních workshopech za účasti odborníků z různých oborů.

Metodiky byly připomínkovány pracovníky VÚŽV Praha Uhříněves a v současné době jsou ověřovány v praxi ve spolupráci s kontrolní organizací ekologického zemědělství Biokont CZ, s.r.o. Metodika si klade za cíl vytvořit systém hodnotících kriterií, kterým se zjistí úroveň životní pohody zvířat na ekofarmě. 

Jednotlivá hodnotící kriteria se zaměřují na úroveň splnění požadavků zvířat známých jako „Brambelových pět svobod“:  svoboda od hladu a žízně, nepohodlí, bolesti, zranění a onemocnění, stresu a strachu a svoboda projevit přirozené chování. Návrhy metodik byly vytvořeny pro hodnocení welfare koní, skotu, koz, prasat, dojnic, ovcí a drůbeže.

Vyhodnocování úrovně životní pohody welfare zvířat na ekofarmách bude následovat návrh a příjímání opatření na zvýšení životní pohody. Zahájení této fáze se očekává v roce 2010.

Návrh metodik pro hodnocení welfare jednotlivých druhů hospodářských zvířat je ke stažení na webové stránce www.pro-bioprojekt.cz.

Monitoring úrovně welfare je realizován v rámci projektu Ekologické zemědělství a zpracování biopotravin, který je financován Ministerstvem zemědělství. 

Více informací poskytne

Ing. Petr David

mobil: 774 710 391

mail: pdavid@eposcr.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí