zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

O víkendu mohou vodáci splouvat většinu řek

15.05.2009
Voda
O víkendu mohou vodáci splouvat většinu řek
Většina řek nabízí před víkendem dobré podmínky pro splouvání. Vodáci mohou vyrazit na Otavu ze Sušice nebo na Ohři z Chebu, kde je stav vody ideální a lidé mohou bez problémů sjet všechny peřeje.

Milovníci vodních sportů by si však měli dát pozor na nebezpečné jezy, informoval Vojtěch Jančar z Českého kanoistického svazu. Na Otavě se bude navíc v sobotu konat akce Čistá Otava, při níž budou lidé čistit řeku a sbírat odpad.

Divoká voda na horním toku Otavy

Jančar uvedl, že průtoky českých i moravských řek zvolna přecházejí z jarních na letní, přesto si vodáci o nadcházejícím víkendu ještě mohou užít divokou vodu například na horním toku Otavy. O víkendech je možné splout i krátký úsek Vydry od Modravy k Antýglu, i když vody bude asi poměrně málo. Z Radešova je splouvání Otavy jednodušší.

Divokou vodu najdou lidé i na Labi pod Špindlerovým Mlýnem, Jančar však upozornil, že splouvat řeku bude možné až pod cílem závodů ve slalomu a sjezdu. Turisté mohou na Labi využít i úsek z Vrchlabí do Hostinného, podle Jančara by si měli dát pozor na nebezpečné jezy. V sobotu mohou lidé vyrazit i na méně obtížnou Divokou orlici z Pastvinské přehrady.

Vodáci mohou o vikendu spolouvat většinu řek.

Méně vody je v Sázavě

Dobré podmínky nabídne lidem i Berounka. Méně vody je v Sázavě, kde je možné plout od Ledče nad Sázavou. Pod Krhanicemi se ale objevují kameny. Lužnice je stále splavná od Suchdola nad Lužnicí po Staré i po Nové řece.

Moravské řeky mají podle Jančara vody méně a splavné jsou spíše dolní toky. Výjimkou je Morava, kde lidé mohou plout z Hanušovic. Dostatek vody mají i menší toky jako Ploučnice, Orlice či Radbuza.

Vltava je splavná od Lenory, lidé si však musí plavbu zamluvit v rezervačním systému Správy šumavského parku. Vodáci pak mohou pokračovat pod Vyšším Brodem.

Foto: Karel Šanda

Zdroj: Týden

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí