zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vědci: Ano GM kukuřici

08.06.2009
Zemědělství
Vědci: Ano GM kukuřici
Geneticky modifikované plodiny nemají nepříznivý vliv na životní prostředí, tvrdí akademici.

Akademie věd podpoří pěstování geneticky modifikované kukuřice, případně i jiných plodin. V dlouhodobém výzkumu nezjistila jejich nepříznivý vliv na životní prostředí, uvedla v sobotu Česká televize ve své hlavní zpravodajské relaci. Se závěry vědců ale podle ní nesouhlasí ekologické organizace.

Vědecká poradkyně organizace Greenpeace Magdalena Klimovičová uvedla, že podle nich jde o lobbistickou aktivitu části vědecké obce, která se snaží prosadit zájmy biotechnologických společností. Ekologové se obávají zejména zdravotních dopadů geneticky modifikovaných rostlin, někteří odborníci zase mají dojem, že by jejich pěstování způsobilo vznik vysoce odolných plevelů.

Představitelé Akademie věd tyto obavy odmítají s odkazem na mimořádný rozsah svého výzkumu. "Je to dlouholeté opakování na stejném místě, takže můžeme srovnávat a vyloučit vlivy dešťů, teploty a všeho ostatního naprosto věrohodně, dám ruku do ohně," řekl ředitel Biologického centra Akademie věd ČR František Sehnal.

Výzkum, jehož závěry již podle České televize přivítala Agrární komora, shrnuje Bílá kniha, kterou vědci veřejnosti představí tento týden na evropské konferenci o bezpečnosti potravin v Berlíně.

Předpisy Evropské unie v současnosti povolují z geneticky modifikovaných plodin pěstovat pouze kukuřici, a to za velice přísných podmínek. Takzvanou Bt kukuřici v loňském roce pěstovalo sedm zemí EU na ploše zhruba 107 tisíc hektarů, když jednoznačně největším pěstitelem zůstalo Španělsko, Česku patřila druhá příčka. Celosvětově se geneticky modifikované plodiny podílejí na světových plochách již jednou desetinou.
Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
22
1. 2021
22.1.2021 - Seminář, školení
Pardubice
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí