zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Jak pečovat o přírodně hodnotná stanoviště na farmách?

03.07.2009
Zemědělství
Jak pečovat o přírodně hodnotná stanoviště na farmách?
Bioinstitut, o. p. s. ve spolupráci s odborníky, zabývajícími se ochranou přírody a krajiny vydává novou praktickou příručku Místa pro přírodu na vaší farmě.

Příručka poskytuje informace o různých přírodních biotopech v zemědělském podniku, o jejich potenciálním ohrožení a možnostech zachování těchto ekologicky cenných ploch, včetně seznamu dostupných dotačních titulů.

Na téměř 60 stranách příručka vysvětluje význam přírodních či přírodě blízkých stanovišť na pozemcích zemědělských podniků a objasňuje, kde taková stanoviště na farmách nalezneme. Dále se příručka zaměřuje se na popis konkrétních typů „míst pro přírodu“, upozorňuje čtenáře, čím jsou tato místa ohrožena, jak jejich ohrožení zamezit a jak zachovat či dokonce zvýšit biologickou rozmanitost živočišných a rostlinných druhů.

Příručka také obsahuje návody a pravidla pro zakládání nových stanovišť, rady na zlepšení životních podmínek živočichů, obývajících přírodní či přírodě blízká stanoviště, a v neposlední řadě stručný obsah dotačních titulů (národních i evropských), ze kterých je možné čerpat finanční prostředky na udržování vybraných typů stanovišť.

Texty jednotlivých kapitol jsou doplněny množstvím barevných fotografií, které dokumentují vzhled jednotlivých biotopů, případně poukazují na zajímavé a typické živočišné či rostlinné druhy.

Pasáže týkající se dotačních titulů byly konzultovány s pracovníky Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky a Ministerstvem zemědělství České republiky.

Příručku ocení především ti, kteří by rádi zachovali či zvýšili stanovištní pestrost svých farem a podpořili ohrožené druhy rostlin a živočichů, a případně by rádi na prováděná opatření získali některý z typů finančních dotací. 

Publikace byla vydána v rámci projektu Ekozemědělci přírodě II – prosazení nových přístupů v agro-envi programech.

Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti a finanční podporou Ministerstva zemědělství ČR v rámci projektu Ekologické zemědělství a zpracování bipotravin, realizovaný PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců.

Další informace a distribuce na Bioinstitut, o.p.s.

tel: 585 631 182
info@bioinstitut.cz

www.bioinstitut.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí