zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Učitelé se přijedou do želivského kláštera školit v ekologii

01.09.2009
Ekologické vzdělání a výchova
Učitelé se přijedou do želivského kláštera školit v ekologii

Želiv - Diskuse s bývalým ministrem školství Ondřejem Liškou, praktické ukázky výukových programů v přírodě, exkurzi na Želivskou přehradu s odborným výkladem či přednášky na aktuální témata z oblasti životního prostředí. To vše čeká na účastníky čtyřdenního ekologického veletrhu určeného pro učitele, který se v prvních zářijových dnech odehraje v Želivu u Humpolce.

Již po šestnácté se sem sjede téměř 140 lektorů a učitelů z celé republiky, aby načerpali inspiraci a dozvěděli se o novinkách v environmentální výchově. Lákadlem letošního ročníku je především přednáška socioložky Hany Librové, beseda s Ondřejem Liškou a atraktivní prostředí Želivského kláštera na Vysočině, kde se veletrh koná.

"Letos je přihlášeno rekordních 135 účastníků z celé republiky. Většina z nich jsou lektoři středisek ekologické výchovy, ale přihlášeni jsou i pracovníci ze správ chráněných oblastí, domů dětí, muzeí a škol," přibližuje Júlia Sokolovičová ze spolupořadatelské organizace Pavučina.

Základním programem veletrhu jsou praktické ukázky výukových programů, které běžně absolvují třídy základní a středních škol při návštěvě středisek ekologické výchovy a jež v Želivu "absolvují" sami lektoři u svých kolegů.

"Letos nabízíme dvacet atraktivních programů, při nichž se mohou účastníci inspirovat novými pedagogickými metodami, trendy a poznatky," vysvětluje Sokolovičová. "Aktuální témata životního prostředí odrážejí programy zaměřené na globální problémy nebo povodně," říká.

Kromě programů se mohou učitelé zúčastnit přednášek, dílen a odborných exkurzí do terénu.

Veletrh vznikl v roce 1993. "Chtěli jsme se navzájem povzbudit a podpořit ve tvorbě ekologických výukových programů," vzpomíná jeden ze zakladatelů ekologické výchovy Aleš Máchal ze spolupořadatelské organizace Lipka. "Původní dvoudenní komorní akce pro pětadvacet lidí z několika organizací se každým rokem účastnilo více a více učitelů," uzavírá Aleš Máchal, jehož organizaci Lipka navštíví při výukových programech ročně 20 tisíc dětí.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí