zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Krátce z EU

01.10.2009
Energie
EMS
Klimatické změny
Krátce z EU

Komisař pro energetiku Andris Piebalgs a komisařka EU pro ochranu spotřebitelů Meglena Kunevová se 29. září v Londýně zúčastnili otevřeného energetického fóra. Toto druhé zasedání je platformou pro provádění a prosazování práv spotřebitelů na trhu s energiemi v Evropské unii. Cílem je zabývat se problémy spotřebitelů, navrhovat praktická řešení a zlepšovat regulační podmínky spotřebitele na finálních trzích. Fórum je organizováno Evropskou komisí a spojuje sdružení spotřebitelů, průmyslu, vnitrostátních regulačních orgánů a národních vládních orgánů v klíčových otázkách, jako je účtování, inteligentní měření spotřeby nebo ochrana zranitelných spotřebitelů. Komise chce podporovat hospodářskou soutěž s elektřinou a plynem s cílem maximalizovat možnost volby spotřebitelů a nadále přispívat k hospodářskému růstu a zaměstnanosti.

Evropská komise plánuje předložit novou verzi směrnice o energetické náročnosti budov. Předpokládá se, že směrnice přinese do roku 2020 snížení spotřeby elektřiny i emisí skleníkových plynů v Evropě až o 6%. Parlament projednával tento návrh již letos v dubnu a požadoval připojení dodatku, který nařizuje nově postaveným budovám, aby produkovaly do roku 2019 tolik energie, kolik samy spotřebují. Staly by se tak energeticky neutrální. Zástupci Evropského parlamentu se proto sejdou během září se zastupiteli švédského předsednictví a budou usilovat o co nejbližší termín projednávání. Podle pozorovatelů bude však dosažení politické dohody do konce švédského mandátu velmi obtížné. Směrnice o energetické náročnosti budov (Energy Performance of Building Directive) byla přijata v roce 2002, aby pomohla se splněním závazků, které vyplývaly z Kjótského protokolu. Mnoho členských států však požadavkům směrnice nedostálo (nebo jen formálně), a tak se Komise v listopadu 2008 rozhodla, že předloží její novelu. Ta je také součástí priorit pro další evropskou exekutivu, které jsou shrnuty ve Druhém strategickém energetickém přehledu.

Evropská komise slavnostně předá ocenění za propagaci ekoznačky EU, jež označuje výrobky a služby šetrné k životnímu prostředí. Toto ocenění se uděluje podnikům, které zorganizovaly pro širokou veřejnost mimořádně úspěšné informační akce o ekoznačce EU. Značka již byla přiznána téměř 20 000 produktům a turistickým ubytovacím službám v Evropské unii a získává na oblíbenosti. Logo s květinou je zárukou toho, že zvolený produkt nebo služba je šetrná k životnímu prostředí. Organizace, jejichž výrobky a služby ekoznačku EU nesou, tím dokazují svůj zodpovědný přístup k životnímu prostředí. Ekoznačka EU - jediná celoevropská ekologická značka - je dobrovolný projekt zahájený v roce 1992 s cílem podpořit výrobu a spotřebu ekologických produktů a služeb v celé Evropské unii. Tyto produkty a služby lze najít ve všech členských státech EU stejně jako v mnoha dalších zemích po celém světě včetně Indie, Nového Zélandu, Kanady a Číny.

Výrobci chemikálií, železa a oceli, cementu a vápna budou mít pravděpodobně možnost získat zdarma povolení k znečišťování v rámci evropského systému obchodování s emisemi, pokud se schválí seznam národních vlád. Ovšem, vzniklo by tím riziko, že průmysl v Evropě bude patřit k méně regulovaným bez celkové ztráty snížení uhlíkových emisí. Seznam národních vlád se shoduje s výzvou Angely Merkelové a Nicolase Sarkozyho, kteří žádali daň na uhlík dovezený ze zemí, které nemají velké klimatické cíle. V loňském roce se evropští lídři dohodli na nových pravidlech pro klimatickou politiku po roce 2013, s cílem snížit průmyslové emise o 21% do roku 2020 oproti roku 2005. Rozhodli se však celkově 164 průmyslovým odvětvím povolit znečišťování v případě úniků uhlíkových emisí. Evropský parlament a Rada ministrů mají nyní tři měsíce na rozhodnutí. Úředníci věří, že ambiciózní pakt by pomohl snížit riziko úniku uhlíku.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí