zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

U vodojemu v Balinách stojí vodárenská vyhlídka

17.10.2009
Pitná voda
U vodojemu v Balinách stojí vodárenská vyhlídka
Na kopci Rubačka nedaleko obce Baliny u Velkého Meziříčí je nová vyhlídka. Asi deset metrů vysoká kovová věž stojí u vodojemu, jímž proudí pitná voda z nádrže Mostiště. Stavba byla doplňkem velkého evropského projektu na zlepšení pitné vody na Třebíčsku. Vyhlídka má přispět k lepší osvětě vodárenství, zároveň by mohla pomoci chránit zařízení vodojemu před vandaly. Uvedl to ředitel třebíčské divise Vodárenské akciové společnosti Jaroslav Hedbávný.
"Než ty objekty důkladně isolovat, je lepší je otevřít veřejnosti. Myslíme si, že většina lidí je těch slušných, ti nám pomohou přirozeně chránit vodojem před sprejery a vandaly," zdůvodnil stavbu rozhledny Hedbávný. Divize už má se zpřístupněním vodojemů své zkušenosti. Asi pět let funguje rozhledna nad vodovodem u Ocmanic. Další dvě vyhlídky se plánují v Třebíči. "Byli bychom rádi, kdyby se něco z toho povedlo do čtyř let, kdy bude mít třebíčské vodárenství 125 let", dodal ředitel.
Na území Třebíče by mohla vzniknout rozhledna u vodojemu Týn nad novým hřbitovem. "Vodojem je na návrší s dobrým výhledem, bohužel i ten je cílem útoků nechtěných návštěv," podotkl ředitel. Ještě populárnější by mohla být vyhlídka ze staršího vodojemu na Strážné hoře, který pochází z první poloviny minulého století. Na rozdíl od dříve uvedených vodojemů, jejichž nádrže se nacházejí v zemi, je jeho součástí i vodárenská věž. "Věžní část se už nevyužívá. Bylo by to ideální místo pro vyhlídky a možná i pro vodárenské museum," popsal Hedbávný.
Třebíčská divise zásobuje pitnou vodou na 95 tisíc obyvatel. Na osvětu vodárenství se zaměřuje dlouhodobě. Populární jsou exkurse do heraltického prameniště, které pochází ze 30. let minulého století. Zájemci mohou navštívit také třebíčskou čistírnu odpadních vod a od minulého týdne i nové pracoviště vodárenského dispečinku.
Turisté na Vysočině mohou navštívit osm rozhleden. Vybudování rozhledny u obce Baliny bylo součástí projektu na rekonstrukce vodovodních přivaděčů a úpravny vody ve Štítarech za více než půl miliardy korun. Práce trvaly asi dva roky, přestavěné objekty jsou nyní uváděny do zkušebního provozu. Celý projekt bude hotov do konce tohoto roku. Na úhradě jeho nákladů se z 69 procent podílí unie.
Eva ŠINKOVSKÁ
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí