zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Čínské ZTE má pro rozvojové trhy mobil poháněný sluncem za 930 korun

06.08.2009
Ekologické mobily
Čínské ZTE má pro rozvojové trhy mobil poháněný sluncem za 930 korun
Levný mobil s poněkud krkolomným jménem Digicell Coral-200-Solar se bude na rozvojových trzích prodávat za méně než 1 000 korun. Jako zdroj energie slouží sluneční paprsky.

Digicell Coral-200-Solar

Čínská společnost ZTE ve spolupráci s africkým operátorem Digicell představila na kongresu MWC nový jednoduchý mobil, jehož záda jsou tvořena rozměrným solárním panelem. Nový mobil je určen pro rozvojové trhy, které se nacházejí v zeměpisných pásmech s vydatným slunečním svitem.

Solární panel by měl zprostředkovat 50 mAh na přímém slunečním světle. Hodina strávená na slunci by měla zaručit výdrž sedm hodin v pohotovostním stavu nebo vystačí pro patnáctiminutové nepřetržité telefonování. Materiály, ze kterých je telefon vyroben, by pak měly vydržet teploty dosahované na přímém slunečním světle.

Rozvoj mobilní komunikace je v mnoha rozvojových zemích Afriky, Jižní Ameriky a Asie limitován právě obtížným přístupem zákazníků ke zdrojům elektrické energie. Nezřídka se stává, že pro nabití telefonu musí zákazníci chodit mnoho kilometrů, přitom jejich bydliště je signálem pokryto.

Solární low-end Digicell Coral-200-Solar se bude prodávat za 40 dolarů, tedy v přepočtu okolo 930 korun. Prodej v Evropě není plánován, i když i zde by se jistě našlo nemálo zákazníků.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí