zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Středočeský kraj chce Rakovníku pomoc při likvidaci ekologické zátěže

27.10.2009
Pitná voda
Sanace, staré zátěže
Středočeský kraj chce Rakovníku pomoc při likvidaci ekologické zátěže

Středočeský kraj chce finančně pomoci Rakovníku při likvidaci staré ekologické zátěže v Rakovnickém potoce. V jímacím území potoka jsou totiž látky, které mohou ohrozit zdroje pitné vody v okolí.

Vzhledem k zdravotnímu riziku začal Středočeský kraj hledat rychlé řešení. "Jelikož je Rakovnický potok významným zdrojem vody v regionu, je nezbytné hlídat čištění tohoto zdroje," potvrdil náměstek hejtmana pro oblast regionálního rozvoje a evropské integrace Marcel Chládek (ČSSD).

Středočeský kraj už o situaci kolem Rakovnického potoka jednal s odborem ekologických škod ministerstva životního prostředí a doporučil Rakovníku, aby zažádat o prostředky z Operačního programu Životní prostředí (OPŽP) a o zbývajících deset procent nutných finančních prostředků požádal z havarijního fondu Středočeského kraje.

Problém trvá už od roku 2000. Chlorované uhlovodíky byly zjištěny v jímacím území Rakovnického potoka už v roce 2000. V roce 2003 zadalo ministerstvo životního prostředí vypracování analýzy rizika, která prokázala závažné riziko ohrožení zdrojů pitné vody. Jako ohnisko zdroje znečištění, ze kterého dochází k šíření do jímacího území, byl označen areál právě společnosti BRANO, specializující se na výrobu zámků, zvedáků a autodílů.


Autor / zdroj: Mediafax
Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí