zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na horním toku Vltavy skončila první sezóna podle nových vodáckých pravidel

11.11.2009
Příroda
Voda
Na horním toku Vltavy skončila první sezóna podle nových vodáckých pravidel

Horní Vltava má za sebou první sezónu, kdy na ni vodáci mohli vyjíždět podle nových pravidel. Od května do konce října směli vodáci na nejlákavější úsek řeky od Soumarského mostu do Pěkné pouze za předpokladu, že hladina na Soumarském mostě byla na nejméně 50 centimetrech.

Pokud hladina Vltavy u Soumarského překročila mostu 61 centimetrů, úsek byl sjízdný bez omezení. Při výšce hladiny mezi 50 až 61 centimetry se museli zájemci o splutí předem zaregistrovat a zaplatit poplatek, a na vodu mohlo vyjet jen 100 lodí denně.

Počasí i řeka Vltava byly v letošní sezóně k vodákům poměrně příznivě nakloněni. Jak vyplývá ze statistik, od května do října bylo pouze 14 dnů, kdy kvůli nízkému stavu vody vodáci na řeku nemohli. Téměř napůl pak vychází poměr dnů bez nutnosti registrace, kdy řeka měla víc než hraniční limit ke dnům s povinnou registrací.

Nesmí se ale opomenout, že na počátku léta zasáhly jih Čech povodně, takže mnozí vodáci si splutí řeky rozmysleli. Za sezónu se na horní Vltavu vydalo přes 4400 lodí, nadpoloviční většina pak v čase, kdy nebyl třeba platit registrační poplatek.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí