zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vodní zdroje v Bangladéši kontaminoval arsen, tráví milióny lidí

19.11.2009
Pitná voda
Vodní zdroje v Bangladéši kontaminoval arsen, tráví milióny lidí

Jezera a rybníky v Bangladéši jsou kontaminované. Uvedla to vědecká zpráva v žurnálu Nature Geoscience, o níž informovala BBC. Vodní díla se podle nich stala skládkou odpadu, který uvolňuje arsen. Ten se dostal i do spodních vod.

Vědci to nazvali nejhorší masovou otravou v dějinách. Kontaminovanou vodu pije a používá 25 miliónů lidí. Jezera a rybníky často místním lidem pomáhaly budovat mezinárodní humanitární organizace, aby vesničanům zajistily čistou vodu.

Podle vědců se arsen uvolňuje ze zemědělských, průmyslových, ale i přírodních usazenin. BBC uvedla, že otrava arsenem byla zaznamenána u dvou miliónů lidí. Menší dávky arsenu v těle způsobují zvracení, průjmy, křeče, ale i rakovinu. Větší dávky vedou k ochrnutí, zástavě srdce a smrti.

Kontaminace spodních vod arsenem je problém zaznamenaný i v Argentině, Chile, Číně, Indii, Mexiku, Thajsku či USA, uvedla BBC. Takový rozsah jako v Bangladéši je ale podle ní bezprecedentní. Milióny lidí tam nemají možnost použít jiné zdroje.

Jedna z autorek zprávy, Rebecca Neumannová z Harvardské univerzity, uvedla, že by se situace mohla vyřešit vykopáním hlubších studní.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
INISOFT s.r.o.
19
1. 2021
19.1.2021 - Seminář, školení
Liberec, hotel Centrum Babylon
INISOFT s.r.o.
20
1. 2021
20.1.2021 - Seminář, školení
Praha, hotel Globus
INISOFT s.r.o.
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Olomouc, Clarion Congress
21
1. 2021
21.1.2021 - Seminář, školení
Hotel Globus
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí