zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

V Ústí se představí Voda, Moře a Oceány

24.11.2009
Příroda
V Ústí se představí Voda, Moře a Oceány

Letos, ve dnech 24. až 26. listopadu 2009, organizátoři opět přivítají tvůrce filmových dokumentů, odborníky z oblasti ochrany přírody, ekology, novináře, potápěče, fotografy, ale hlavně filmové fanoušky z celé České republiky.

V tomto roce budou festivalové projekce probíhat jednak v ústeckých klubech Mumie, RelaKs, Music Club Doma, La Rue a Circus a také v atraktivním pražském areálu "Mořský svět". Tam také proběhne slavnostní vyhlášení vítězných snímků. Otázky spojené s festivalem i s vlastní tvorbou jsme položili fotografovi Lubomíru Pospěchovi, který s fotoaparátem navštívil řadu zajímavých zemí, jako je Asie, Indonésie, Arabské Emiráty či Severní i Střední Ameriku.

O: Co Vás vedlo vůbec k fotografování a co nejraději fotíte na suchu i kolem vody?

Fotografování je droga a od prvního vlastního fotoaparátu ve 13 letech jsem se této závislosti už nezbavil. Pro biologa je samozřejmě fotografie jeho pravou rukou.

O: Bylo hodně těžké přejít od klasické fotografie k digitální?
Asi ano a vlastně mne k tomu přinutil náš syn Alexandr, kterého okamžitě nadchla práce s digitální výbavou, tak se stále mám od koho učit.

O: Co je potřeba zvládnout, aby snímky krajiny odpovídaly tomu, co jste chtěl divákům ukázat?
Fotografie musí být nositelem příběhu či zvláštní atmosféry.

O: Vlastníte docela velkou biologickou rezervaci, pracujete na její údržbě, fotíte, vystavujete, přednášíte studentům a veřejnosti, publikujete, vedete odborné výzkumy. Jak to vše jde dohromady a jak se to dá zvládnout?
Občas to nejde, ale jsem nesmírně štastný, že z pozice biologa, který při cestování vlastně vytrhával poznatky z jejich prostředí, jsem v pozici biologa, který vlastníma rukama kus bělokarpatské krajiny upravuje. Žiju uvnitř přírody, rostliny, hmyz, živočichové vlastně přicházejí za mnou. Neopakovatelný pocit!

O: Jak dlouho pracujete na dokumentu, který potom chcete přihlásit do festivalu či na jinou soutěž?
Fotograf nemůže být nikdy spokojený, takže mnohdy stejné motivy zachycuji vícekrát a roky po sobě a některé snímky se objeví jako blesk z čistého nebe.

O: Festival má letos pět let. Myslíte si, že přežije i příští rok plný úsporných "balíčků"?
Lidi mají rádi hezké věci a hezké zážitky a festival je musí připravit.

O: Co byste poradil začínajícímu zájemci o fotografování přírody?
Neprohlížet si dlouho výkladní skříně s fotoaparáty, popadnout slušný foťák a s pokorou vstoupit do krajiny a přírody, vnímat, fotit a učit se.

ptala se Iva Opravilová

usti.naseadresa.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí