zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

NOVÝ SYSTÉM MANAGEMENTU HOSPODAŘENÍ S ENERGIEMI

30.11.2009
Energie
EMS
NOVÝ SYSTÉM MANAGEMENTU HOSPODAŘENÍ S ENERGIEMI

Energetický management není novým termínem. Nový je ovšem přístup, který se objevil v poslední době a který defi nuje systém řízeného hospodaření s energiemi v souvislosti s normami ISO. Jedná se o návrh nové normy, která se brzy objeví coby EN 16001 i v českých podmínkách.
Novou podobu normy EN 16001 přináší tým odborníků z Evropského výboru pro normalizaci.
Cílem této evropské normy je pomoci organizacím při vytváření systémů řízení a procesů nezbytných pro zvyšování energetické účinnosti. To by mělo vést ke snižování nákladů a emisí skleníkových plynů prostřednictvím systémového přístupu k řízení spotřeby energie.
Norma bude určena pro všechny druhy a velikosti organizací a bude členěna do kapitol, které připomínají strukturu obsaženou v normě ČSN EN ISO 14001 (řízení negativních vlivů na životní prostředí). Dokonce bude velmi vhodné případnou certifi kaci podle EN 16001 spojit s certifi kací podleEN 14001.
Implementace EN 16001 v podobě managementu hospodaření s energiemi se v letošním roce zkušebně zavádí ve třech významných českých společnostech.
Předpokládá se, že zkušební implementace, která má být dokončena ještě v tomto roce, bude úspěšná a že nové znění normy se v českých podmínkách objeví na počátku roku 2010.
Vladimír Sochor, vladimir.sochor@svn.cz

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí