zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vzniká burza s nepotřebnými chemikáliemi

10.12.2009
Chemické látky
Vzniká burza s nepotřebnými chemikáliemi

Ministerstvo průmyslu a obchodu zahájilo zkušební provoz elektronické burzy, kde budou moci firmy nabídnout k prodeji nepotřebné chemické látky. S ostrým provozem počítá od prvních měsíců příštího roku. Internetovou aplikaci s názvem Nechela vyvinulo MPO společně s Českomoravskou komoditní burzou Kladno. Start projektu MPO podpoří pěti miliony, přičemž od roku 2012 by se systém měl samofinancovat.

"Pro malou firmu bude vždy výhodnější nepoužité chemikálie včas prodat, než je mít na skladě a nakonec zaplatit za jejich ekologické odstranění nebo v horším případě za nelegální skladování," uvedl ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský.

Elektronické obchodování s nepoužitými chemikáliemi se odehrává v zabezpečeném burzovním prostředí, takže stát nad ním bude mít dostatečnou kontrolu. Burzovní systém by měl podle Tošovského snížit počet případů nezákonného nakládání s chemickými odpady, kterých bylo značné množství evidováno v letech 2006 až 2008. Likvidaci nelegálních skladů toxických látek musel v několika krajích nakonec zaplatit stát.

Náměstek ministra životního prostředí Karel Bláha odhadl, že objem nespotřebovaných chemikálií, se kterými se bude prostřednictvím elektronické burzy obchodovat, se bude nejčastěji pohybovat v desítkách kilogramů. Jen ojediněle se podle něj objeví nabídka na prodej desítek tun nepotřebných chemických látek, například ze skladových zásob zkrachovalé firmy.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí