zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Zdravá labuť nezamrzne, tvrdí ochránci přírody

30.01.2010
Příroda
Zdravá labuť nezamrzne, tvrdí ochránci přírody

Hradec Králové - Teploty klesající hluboko pod bod mrazu trápí také zimující labutě. To je podle ochránců přírody mýtus, kterému lidé věří.

"Pokud je zvíře zdravé a naprosto v pořádku, obvykle v ledu nezamrzne. Nemělo by se to stát," říká David Číp ze záchranné stanice Jaro Jaroměř. Přesto se na zimovištích mohou nacházet sněhobílí ptáci, které musejí vyprostit hasiči. Naposledy takto zasahovali v neděli odpoledne.

"Skutečně nám hasiči pomáhali se záchranou jedné z labutí. Ta však nebyla přímo zamrzlá, ale je u ní jiný problém. Evidentně byla nemocná a oddělila se od hejna. Nyní čekáme na výsledky vyšetření," objasnil Číp.

Poznamenal, že labutě jsou severští ptáci, kteří naopak zimu potřebují. S globálním oteplováním se začal počet zimujících ptáků v České republice snižovat.
"Problém, který spíš tady v Hradci Králové máme, jsou stále nezabezpečené dráty trolejí, o něž se mohou labutě zranit. Poraněné zvíře může mít poté potíže a třeba i zamrznout," uvedl ochránce přírody.

Pozor by měli dávat i nadšenci, kteří chodí na zimoviště ptáky krmit. "Mláďata by pečivo příliš jíst neměla. Nechtějí poté nic jiného žrát a chybějí jim vitamíny," vysvětlil David Číp. Přilepšit labutím lidé mohou listy salátu nebo čínským zelím.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí