zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

OD NEKTARU K MEDU - včela a její význam v přírodě

20.03.2010
Příroda
Zemědělství
OD NEKTARU K MEDU - včela a její význam v přírodě

výstava od 1. dubna do 28. srpna 2010

NZM VALTICE - Muzeum vinařství, zahradnictví a životního prostředí

Výstava bude návštěvníkům představena na třech muzejních plochách, které se nacházejí jednak v interiéru, jednak v jeho exteriéru. Největší část výstavy bude prezentována třemi tématickými okruhy lišícími se výtvarným zpracováním. V prvním z nich se návštěvníci ocitnou v přírodě, kde se podrobněji seznámí s životem velkých společenstvech hmyzu. O podrobnostech ze života včely medonosné se návštěvníci dozvědí v další části výstavy, která bude znázorňovat úl. Zde se obeznámí se stavbou jejího těla, včelstvem a jeho činností nebo s nemocemi a škůdci včel. Vedle textů a fotografií si budou návštěvníci moci mnohé - od složených očí až po křídla včely - blíže prohlédnout pod mikroskopy.

Třetí tématický okruh bude zaměřen na historii včelařství jako jednoho z odvětví zemědělské výroby. Bude zde představen vývoj tohoto odvětví od pravěku až po moderní způsob včelaření. Vedle množství exponátů bude vše doplňovat obrazový materiál, fotografie a texty.

S historií včelařství úzce souvisí chov včely medonosné v úlech. Rozvoj úlů, spolu s vývojem rámkové míry, bude v průjezdu muzea volně navazovat na historii včelařství. Další, nejrůznější typy úlů, budou vystaveny na nádvoří muzea, které je díky současnému vzhledu atriové zahrady ideálním místem doplňujícím, ale nerušícím celkový ráz nádvoří.

V externí místnosti na nádvoří bude pak znázorněna celoroční práce včelařů a představena včelařská technika. Rozpěrák, kuřák, medomet, odvíčkovací vidličky nebo nádoby a síta na med jsou jen malým výčtem předmětů, jež budou moci návštěvníci vidět.

Cílem muzea je oslovit všechny návštěvníky, ale zejména rodiny s dětmi. V rámci výstavy budou mít všichni možnost luštit tajenku, jejíž správné řešení bude odměněno. Pro mladé uživatele počítačů je připraven počítačový program se včelařskou problematikou. Nejmenší návštěvníci si budou moci z kostek sestavit obrázek znázorňující včelí téma.

Pro představu života včel v úlu se na nádvoří muzea bude nacházet i pozorovací úl s živými včelami. K celkové atraktivnosti výstavy by měl přispět také včelařský vůz s úly instalovanými uvnitř a medomet před budovou muzea.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí