zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Stavba stanice na komunální bioodpad byla zahájena

07.04.2010
Bioplynové stanice
Stavba stanice na komunální bioodpad byla zahájena

Žďár nad Sázavou - Poklepáním základního kamene odstartovala v pátek ve Žďáře výstavba bioplynové stanice. Ta by měla být prvním zařízením svého druhu v České republice.

Investora projektu, žďárskou firmu Odas, přijde vybudování "bioplynky" na necelých šedesát milionů korun. Zbývajících 42 milionů půjde z dotace od Státního fondu životního prostředí. Stavba v Jihlavské ulici má být hotová do konce roku.

"Co do výkonu to není ve výrobě bioplynu ojedinělá stavba, existují i větší. Všechny jsou ale v současné době zemědělské. My postavíme první bioplynovou stanici, ve které se bude zpracovávat komunální bioodpad," uvedl Jan Svoboda, projektový manažer společnosti Odas. S tím souvisí také instalace speciálních sběrných kontejnerů či popelnic, do kterých budou lidé moci ukládat například posečenou trávu nebo zbytky jídla. Tento odpad bude svážen do bioplynové stanice, kde již nebude dál tříděn.
Teplo pro město

"Biologický odpad poputuje do takzvaných fermentorů, kde bude bez přístupu vzduchu zpracováván. Při tomto procesu dochází k uvolňování metanu, který budeme jímat a následně spalovat v kogeneračních jednotkách," popsal další cestu bidoodpadu Jan Svoboda. Výsledkem celého procesu je elektrická energie a teplo, přičemž obojí bude firma Odas dodávat do žďárského podniku Žďas.

Teplo se má následně využívat v horkovodním systému pro město. Fakt, že budou lidé třídit bioodpad, neznamená žádné vyšší náklady, spíše naopak.

"Podle statistik je ve směsném komunálním odpadu zhruba čtyřicet procent právě biologicky rozložitelného odpadu. Šedesát procent je pak ostatní odpad. V současné době jde všechno bez rozdílu na skládku. Když se však těch čtyřicet procent vytřídí, bude to citelná úspora," uvedl Miloslav Odvárka, ředitel společnosti Odas.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí