zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Nejvíce peněz míří do vodohospodářské infrastruktury

12.05.2010
Voda
Nejvíce peněz míří do vodohospodářské infrastruktury

Desítky menších obcí dostanou peníze na kanalizaci a čistírny

Operační program Životní prostředí, který v letech 2007-2013 nabízí přes 5 miliard eur, má již konkrétní výsledky. Přes tři tisíce projektů má schválenu dotaci, z toho pětina projektů je hotových. Nejvíce peněz směřuje do vodohospodářských projektů.

Do začátku dubna bylo v celé České republice podpořeno 335 projektů zaměřených na budování a rekonstrukci kanalizace, čistíren odpadních vod a vodovodů. Dotace z Fondu soudržnosti a SFŽP ČR pro tyto projekty překročily 29 miliard.

K těmto projektům brzo přibudou nové. Řídící výbor totiž na svém dubnovém jednání projednal další balík žádostí a doporučil ministerstvu životního prostředí schválit další projekty určené na snížení znečištění z komunálních zdrojů a zlepšení jakosti pitné vody. Celkem bylo v rámci posuzované výzvy podáno 277 žádostí a ke schválení bylo doporučeno 114 projektů s celkovou výší dotací 5,55 miliardy korun. Většina projektů se týká menších obcí.

Kromě toho výbor doporučil ke schválení velký projekt Čistá řeka Bečva II s požadovanou podporou ve výši téměř 1,2 miliardy korun. Tento projekt přímo navazuje na již ukončený projekt Čistá řeka Bečva I. Jedná se o řešení celého povodí horního toku Bečvy nad profilem soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy. Projekt musí s ohledem na jeho velikost schválit ještě Evropská komise.

Podrobnosti o naplňování cílů při budování a obnově vodohospodářské infrastruktury najdete v rozhovoru s novou ministryní životního prostředí Rut Bízkovou.

Řídící výbor, který se sešel na konci dubna, posoudil přes 1000 žádostí ze čtyř oblastí. Nejvíce projektů (756) se týkalo zlepšování stavu přírody a krajiny, 322 projektů bylo podáno v prioritní ose 1, zaměřené na zlepšování vodohospodářské infrastruktury a snižování rizika povodní. Celkem doporučil řídící výbor ke schválení 649 projektů s celkovou výší dotací 10,3 miliardy korun.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
1
2. 2021
1.2-1.11.2021 - Seminář, školení
Litomyšl, Plzeň, Žďár nad Sázavou, Karlovy Vary, Znojmo, Liberec, Modrá, Tábor, Olomouc, Kutná Hora
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí