zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Policie obvinila kvůli povolenkám obchodníka Mrkvicu

23.09.2010
Ovzduší
Šlendryján
Policie obvinila kvůli povolenkám obchodníka Mrkvicu

Policie obvinila kvůli nedávno odhalenému půlmiliardovému daňovému úniku při obchodech s emisními povolenkami obchodníka Tomáše Mrkvicu, uvedla dnes televize Nova. Podle ní Mrkvica bydlí v obci Obříství nedaleko Prahy, ačkoli tvrdí, že je mimo republiku.

Nova také uvedla, že podle jejích informací peníze z nelegálních obchodů už zmizely na zahraničních účtech nebo je pachatelé vybrali v hotovosti. Mrkvica je údajně vybíral v hotovosti z účtů nebo je posílal na konta dvou firem, jedné z Česka a druhé z Nizozemska. Mrkvica podle policie v kauze emisních povolenek využil toho, že se při obchodech mezi státy EU neplatí DPH, dodala Nova. "Zatím zjištěná škoda na DPH se pohybuje ve výši 590 milionů korun," řekl televizi mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Nova s Mrkvicou telefonicky hovořila. "Dělám všechno pro to, abych dokázal svoji nevinu," řekl jí.

Podle policejního obvinění uzavřel Mrkvica nejvíce obchodů se společností E.ON energie, informovala televize. Firma podle ní své partnery nyní lépe prověřuje. "Mohu potvrdit, že v minulosti se u nás objevilo několik společností, jejichž chování při realizaci těchto obchodů nebylo právě standardní," řekl mluvčí E.ON Vladimír Vácha.

Emisní povolenky firmám v EU dovolují vypouštět oxid uhličitý. Firmy většinu povolenek dostávají zadarmo. Pokud je nevyužijí, mohou je prodat nebo naopak dokoupit. České společnosti získají ročně povolenky v hodnotě zhruba čtyř až pěti miliard korun.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí