zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Vychází časopis Naše příroda 5/2010

26.10.2010
Příroda
Vychází časopis Naše příroda 5/2010

Přestože se už mnozí živočichové uchylují k zimnímu spánku, milovníci přírody si i v tento sychravý čas najdou vždy něco k pozorování. Hrdí mufloni, malý plch lesní i nenápadná ropucha, tajemství sibiřských kosatců, podzemních jezer či kamenných sluncí, to vše na vás čeká v tomto čísle časopisu.

V parcích a zahradách poletují nenasytné sojky, které svými zobáčky neúprosně ničí úrodu pěstitelům ořechů a v lesích či oborách bojují rozzuření mufloni o přízeň samic.

Kromě toho se každým dnem objeví na stáncích 5. číslo Naší přírody, kde se dočtete také o plchu lesním, chráněných rostlinách jihomoravských luhů a hájů, rozhlédnete se ze Střechy Evropy a dozvíte se, kde v Česku najdete slunce za každého počasí, a to v mnoha podobách i velikostech...

Nové vydání Naší přírody si můžete také prolistovat online, minulé číslo najdete tady.

Muflon - věčný bojovník / Antonín Košnář


muflon"Muflon, tento klenot našich obor, je zkrátka rozený válečník. Bez rozmyslu využívá každou záminku k měření sil se svými druhy, které zpravidla vyústí v divokou potyčku. V období říje nám může kouzlo mufloních zápasů dokonce připomínat romantiku středověkých turnajů. Vždyť stejně jako dávní rytíři bojovali o přízeň princezen, tak i mufloni svádějí líté boje o přihlížející muflonky, přičemž co do urputnosti a okázalosti svých bojů, jistě leckteré rytíře předčí. Vězí snad za touto bojovností i kapka italské krve, která jim koluje v žilách?"

Slunce zakletá v kameni / Hana a Vladimír Motyčkovi


"Mezi nejzajímavější případy komínové brekcie patří bezesporu geologická rezervace Kamenná slunce u Hnojnice. Tvoří ji malý nenápadný lom, odkrytý v nevysokém pahorku o nadmořské výšce 260 m nedaleko Hnojnického potoka, na němž není z dálky nic pozoruhodného. Teprve z bezprostřední blízkosti vidíme, že stěnu lomu vytváří jemnozrnná pyroklastická hornina, v níž jsou uzavřeny bloky tmavších slínovců, většinou rudohnědé barvy, obklopené paprsky trhlin. Celý jev připomíná stylizovanou podobu slunce, nakresleného neumělou dětskou rukou a byl podle toho také nazván."


Obsah čísla 5/2010:

Rybí Cyrano - jeseter malý / Jozef Májsky
Omyl z vášně aneb něco o ropuše / Marek Velechovský
Plch lesní, návštěvník z Karpat / Miloš Anděra
Muflon - věčný bojovník / Antonín Košnář
Za hadincem nachovým na Adamce / Jan Miklín
Kosatec sibiřský v jihomoravském luhu / Mladen Kaděra
Šoupálek dlouhoprstý /Jiří Michal
Fotografujeme sojky / Miroslav Hlávko
Do přírody s Václavem Jiráčkem / Tomáš Padevět
Křehká krása krápníků v říši podzemních jezer / Petr Zajíček
Střecha Evropy / Martin Janoška
Chmel otáčivý / Květa Šimková
Soukromé rezervace / Jan Moravec
Slunce zakletá v kameni / Hana a Vladimír Motyčkovi


Více informací o časopisu Naše příroda naleznete na www.nasepriroda.cz.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí