zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Italská válka o odpad: tisíce tun zaplavily Neapol. V pozadí je byznys mafie

04.11.2010
Odpady
Šlendryján
Italská válka o odpad: tisíce tun zaplavily Neapol. V pozadí je byznys mafie

Lidé z okolních obcí dva týdny brání svozu neapolských odpadků na své skládky. Proti demonstrantům zasáhla policie s obušky

Italská policie v úterý zasáhla obušky proti několika desítkám demonstrantů bránícím vlastními těly průjezdu vozů s odpadky ke skládce v obci Giugliano u jihoitalské Neapole. Zraněna při tom byla jedna osoba, napsala agentura APA.

V ulicích Neapole se za několik posledních dnů nahromadilo více než 2200 tun odpadků, protože obyvatelé z okolních obcí brání jejich odvezení na své skládky. Protestující se obávají především zdravotních rizik a dopadů na životní prostředí.

Italský premiér Silvio Berlusconi zodpovědnost za vzniklou situaci přičítá městské radě a starostce. "Vláda učinila vše pro to, aby situaci vyřešila. Nemůžete ji vinit z něčeho, za co nemůže," řekl dnes podle APA Berlusconi, který ve čtvrtek slíbil zbavit Neapol odpadků do tří dnů. V pátek večer navíc oznámil, že starostové obcí, jichž se problém odpadků týká, se dohodli na vyřešení krize zasahující Neapol a její předměstí.

Obec Terzigno u Neapole byla dva týdny dějištěm střetů mezi policisty a místními obyvateli, kteří žádají uzavření skládky a odmítají, aby byla otevřena druhá. Berlusconi v pátek ujistil, že druhá skládka tu otevřena nebude.

Přes tuto dohodu nemohly být odpadky z Neapole svezeny kvůli problémům ve dvou lokalitách v oblasti Neapole, které měly přijmout odpad původně určený do Terzigna: v Chiaianu a Giuglianu. Přeplněné kontejnery s odpadem se nedostaly na skládku v Chiaianu a vykládání odpadu v Giuglianu zabránili místní obyvatelé.

V Neapoli a v celé Kampánii se pravidelně hromadí tisíce tun odpadků, zejména kvůli neodpovídajícímu systému jeho skladování a zpracování. Za krizí s odpadem v neapolském kraji stojí podle médií především mafie, která si z tohoto citlivého odvětví udělala výnosný podnik.

Zdroj: HN

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo


Neboj se zeptat Kam s ním?
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí