zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Na utajeném řeckém ostrově žijí ohrožení tuleni středomořští

08.01.2011
Příroda
Na utajeném řeckém ostrově žijí ohrožení tuleni středomořští

Dosud neznámou kolonii ohroženého druhu tuleně středomořského (Monachus monachus) objevili vědci na malém řeckém ostrově ve Středozemním moři. Je to podle expertů jedno z mála míst, kde lze ještě sledovat přirozené chování těchto zvířat, napsal server BBC.

Vědci drží polohu lokality v tajnosti, aby zabránili rušení zvířat lidskými návštěvníky. "Je to malý ostrov v Egejském moři s krásnými písčitými plážemi. Pokud by se však stal přístupný lidem, zaplní ho davy turistů a tuleni se budou muset odstěhovat," konstatoval podle BBC expert Alexandros Karamanlidis.

Tento ostrov je prý jediné místo v dané oblasti, kde tuleni polehávají i na otevřených plážích a neschovávají se pouze v jeskyních na pobřeží.

Karamanlidis vysvětlil, že právě to je původní chování tuleňů. "Narušení jejich prostředí lidmi způsobilo, že se tuleni stáhli do nepřístupných jeskyní. Takže toto místo je nepředstavitelně důležité - tuleni se tu cítí tak bezpeční, že vychází i na otevřené pláže," citovala BBC Karamanlidise.

Tuleň středomořský je nejvíce ohroženým druhem tuleně na světě - existuje jich méně než 600 jedinců. Více než polovina z nich žije na území Řecka.

"Tuleni přežívají v Řecku právě díky tomu, že tu máme takovéto izolované ostrůvky, na které lidé nemají přístup. Budeme se snažit, aby se tu i nadále tuleni cítili bezpečně," prohlásil Karamanlidis.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí