zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Dražší voda je nutností, říkají vodohospodáři

06.01.2011
Pitná voda
Dražší voda je nutností, říkají vodohospodáři

Karlovy Vary - Rok 2011 je ve znamení všeobecného zdražování. Vedle nájemného se to citelně projevuje především v oblasti energií. To, že se zdražuje, pocítili také lidé na Karlovarsku. Podražilo tam kromě jiného například vodné a stočné. Jeho cenu letos poprvé ovlivnila také nová pravidla Evropské unie, do cen se podle vodohospodářů rovněž promítly

Obyvatelé Karlových Varů v novém roce citelně zažívají úsporná opatření české vlády. Platy jim stagnují nebo klesají, ale náklady na živobytí dramaticky rostou. "Je to čím dál horší a nemá to obdoby. S kým mluvím, tak se toho každý bojí," říká za jiné jeden z obyvatel Karlových Varů.

Rostou ceny energií, dražší je nákup surové vody i ukládání kalu. Zástupci vodárenských společností se brání tím, že aby bylo možné udržet služby na dobré úrovni, musí zdražovat také. "Zvedáme cenu o šest procent, původní cena byla kolem padesáti devíti korun za kubík vody," informuje ředitel společnosti Vodárny a kanalizace Karlovy Vary Antonín Jágl. "Většina našich zákazníků pocítí zdražení kolem tří procent," dodává jednatel Kraslické městské společnosti Otakar Mika.

Vodárenské společnosti, které v minulých letech čerpaly dotace Evropské unie, musely cenu vodného a stočného upravit podle speciálního vzorce. Ten říká, které náklady musí společnosti snižovat, jaké mohou zvýšit. Hlavní ale je, aby byly soběstačné a do budoucna vyráběly kvalitní vodu bez dotací nebo úvěrů. "Vodohospodářské sdružení západních Čech dlouhodobě upravovalo ceny velmi mírně bez nějakého velkého dopadu na lidi. Tímhle tlakem jsme se dostali na dnešní zvýšení o šest procent," vysvětluje předseda Vodohospodářského sdružení západních Čech Josef Hora.

Zástupci vodohospodářských společností předpokládají, že náklady na výrobu vody by už v budoucnu dramaticky růst neměly. Ceny vodného a stočného budou ovlivňovat především náklady na energie a výše daní.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí