zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Velké firmy vyrážejí do světa kupovat konkurenty

14.01.2011
Energie
Velké firmy vyrážejí do světa kupovat konkurenty

"Není pochyb o tom, že firmy opět vyrážejí do světa na nákupy. Mají měšec plný peněz. Možná to zní jako paradox, ale naplnily ho během krize," komentuje ve své analýze německý list Handelsblatt. Firmy musely během krizových let 2008-2009 dát své expanzivní plány k ledu. Jejich fúze a akvizice se začaly hýbat loni, ale ten pravý boom se čeká teprve letos.

Na prahu nového roku se nápadníci točí hned kolem několika významných firem, což je podle expertů pouze začátek letošní čilé aktivity. Největší nájezdy se čekají v energetice, výrobě potravin a léčiv. Například převzetí firmy Sara Lee může kupce přijít až na 17 miliard dolarů. Na tisíc největších společností má však podle expertních odhadů v hotovosti zhruba tři biliony dolarů.

Obří spojení v energetice

Nová vlna akvizic vynese na scénu také nové obry v energetice. Americká společnost Duke Energy oznámila, že za 13,7 miliardy dolarů (v přepočtu 260 miliard korun) převzala mnohem menšího rivala Progress. Vznikl tak největší americký výrobce a dodavatel elektřiny s více než sedmi miliony zákazníků. Spravuje elektrárny s celkovým instalovaným výkonem 57 tisíc megawattů, a předstihne tak své největší soupeře - společnosti American Electric Power a Southern Co.

"Financovat rozsáhlé investice do výstavby nových elektráren včetně jaderných i do opatření na ochranu životního prostředí bude díky spojení mnohem snazší. Ušetříme spoustu peněz," komentuje pro agenturu Bloomberg William Johnson, výkonný ředitel Progressu.

Další spojení v americké energetice budou podle něj letos následovat. Důvod je zřejmý: čím více má firma zákazníků, jimž může zaúčtovat náklady na nové technologie a omezení emisí, tím lépe pro její akcionáře.

AUTOR: Václav Lavička (www.ihned.cz/autori), kráceno

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí