zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Německo kvůli dioxinu zavřelo dalších 934 farem

18.01.2011
Zemědělství
Německo kvůli dioxinu zavřelo dalších 934 farem

Už ve 13 z celkem 16 spolových zemí Německa byl odhalen rakovinotvorný dioxin ve vzorcích masa a vajec a ke 4700 zavřeným farmám přibývají další. Na vině je kontaminovaný krmný tuk, který obsahoval více než 77násobek povoleného množství dioxinu.

Německá dioxinová aféra se šíří. Spolkové ministerstvo zemědělství v sobotu oznámilo, že objevilo dalšího výrobce krmiv, který je podezřelý, že se v jeho produktech nachází jedovatý rakovinotvorný dioxin. Dodatečně bylo proto uzavřeno dalších 934 podniků ve spolkové zemi Dolní Sasko.

Mezi téměř tisícovkou firem je 110 drůbežáren, 403 vepřínů a 248 podniků na chov selat. Podezřelé krmivo bylo vyváženo mimo jiné do Severního Porýní-Vestfálska, Braniborska a Bavorska.

Kvůli výskytu dioxinu ve vejcích a v mase bylo už dříve preventivně uzavřeno přes 4000 farem a drůbežáren.

Podezřelá krmiva

Podezřelý výrobce úřadům nenahlásil své dodavatelské vztahy. Spolková ministryně zemědělství Ilse Aignerová včera vyzvala k potrestání odpovědných činitelů: "Dostávala jsem z dolnosaské strany opakovaná ujištění, že zemské úřady odpovědné za dohled nad výrobou krmiv a potravin provedly všechna potřebná opatření," prohlásila ministryně.

Odpovědnost by měl nést dolnosaský ministr životního prostředí Hans-Heinrich Sander (FDP) zastupující ministra zemědělství.

Dioxinová hrozba

Dioxin (2,3,7,8-tetrachloro-dibenzo(1,4)dioxin, TCDD) je kyslíkatá heterocyklická sloučenina, která se díky svým vlastnostem téměř nerozpouští ve vodě, zato však velmi dobře v tucích.

Z nich se zároveň v podstatě neodbourává, a tak dochází k jeho akumulaci v organismech a přetrvávání v životním prostředí. Při vystavení vysoké koncentraci dochází k poškození kůže, zánětům sliznic a plicní tkáně, chronické vystavenní nižším dávkám má rakovinotvorné účinky, poškozuje játra a nenarozený plod v těle matky.

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí