zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

ÚOHS prověřuje kartel v odpadovém hospodářství

20.01.2011
Odpady
ÚOHS prověřuje kartel v odpadovém hospodářství

Brno - Antimonopolní úřad podezřívá tři firmy působící v odpadovém hospodářství z kartelu při zadávání veřejných zakázek. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) u nich provedl neohlášenou kontrolu a vede s nimi správní řízení, jak ČTK zjistila z aktuálního informačního listu zveřejněného na webu úřadu. Mezi podezřelými mají figurovat velké firmy v oboru - SITA CZ, .A.S.A. a van Gansewinkel.

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Rafaj potvrdil informaci o zahájení správního řízení. Úřad zahájil správní řízení loni na podzim na základě vlastní kontrolní činnosti. Kartel se úřad snaží prokázat u jedné z brněnských veřejných zakázek. Podle prvních výsledků kontroly může mít ale případ zásadní dopad i trh v celostátním měřítku.

Petr Rafaj, předseda ÚOHS

"Pro nás jde o největší případ v oblasti bid-riggingu, tedy kartelových dohod u veřejných zakázek. Významný je i tím, že jsme na případ přišli svým vlastním zkoumáním."

Rafaj přiblížil, že prověřování začalo podáním jedné z firem na průběh veřejné zakázky: "Stížnost podala jedna z firem, jejíž chování je předmětem našeho zkoumání." Přitom právě boj s kartely při zadávání veřejných zakázek patří k prioritám činnosti ÚOHS. Úřad chce využít toho, že dohled nad hospodářskou soutěží i veřejnými zakázkami zajišťuje v zemi pouze jedna instituce, kterou je právě antimonopolní úřad.

V této oblasti již úřad odhalil několik zakázaných forem obchodní dohody. Naposledy loni uložil pěti firmám pokutu celkem 4,9 milionu korun za jejich spolčení v zakázce pro Vojenskou ubytovací a stavební správu v Litoměřicích. Firmy s pokutou nesouhlasí a odvolaly se proti ní.

Řada zadavatelů není podle antimonopolního úřadu o kartelových dohodách mezi uchazeči dostatečně informována. Úřad proto pro ně připravuje 50 osvětových akcí. "Tyto kartelové praktiky se na trhu vyskytují v míře, kterou nedokážeme ani odhadnout," prohlásil místopředseda ÚOHS Kamil Rudolecký.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Chystané akce
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
17
1. 2018
17-18.1.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
7
2. 2018
7-8.2.2018 - Seminář, školení
Praha
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.
18
4. 2018
18-19.4.2018 - Seminář, školení
Praha
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí