zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Senát zřejmě podpoří úmluvu o změně kvót pro lov velryb v Grónsku

25.01.2011
Příroda
Senát zřejmě podpoří úmluvu o změně kvót pro lov velryb v Grónsku

Český parlament čeká schvalování mezinárodní úmluvy o změnách kvót pro domorodý lov velryb v Grónsku, i když lodě plující pod českou vlajkou kytovce lovit nesmějí. Česko je ale členem úmluvy o regulaci velrybářsví. Senát by mohl o změnách úmluvy rozhodovat příští týden, podle doporučení výboru pro životní prostředí by je měl schválit. Sněmovna začne úmluvu projednávat na únorové schůzi.

Změna úmluvy má povolit obyvatelům Grónska nově ulovit ročně pro vlastní obživu devět kusů plejtváků dlouhoploutvých, známých jako keporkak. Kompenzací bude snížení kvóty pro lov plejtváků myšoků z dosavadních 19 na deset kusů. Rovněž se snižuje kvóta pro lov plejtváka malého z 200 na 178 kusů.

Změny loni schválila Mezinárodní velrybářská komise (IWC) vzhledem k tomu, že Grónsko pohrozilo ukončením členství v komisi, pokud odmítne jeho nárok pokračovat v tradici předků. Původní obyvatelé Grónska lovili keporkaky po 4000 let, než je Evropané v minulém století takřka vyhubili. Podle vědců tříletá kvóta devíti kusů ročně neohrozí počet keporkaků, jejichž stav na volném moři vzrostl od roku 1986, kdy IWC všech velryb k obchodním účelům zakázala. Původním obyvatelům některých zemí včetně Grónska však umožňuje lov velryb pro potravu a jako pokračování kulturních tradic.

Mezinárodní zákaz komerčního lovu od 80. let obchází Japonsko, Norsko nebo Island. Někteří členové jej chtěli zrušit a zavést místo něj přísné kvóty. Tento návrh však odmítly podpořit státy, které jsou všeobecně proti lovu kytovců. Jednání blokovalo také Tokio, jež údajně odmítlo ukončit lov velryb v jižních antarktických mořích.

Zdroj: ČTK

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí