zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Ministr Tomáš Chalupa navštívil Ostravu

08.02.2011
Ovzduší
Firemní ekologie
Ministr Tomáš Chalupa navštívil Ostravu

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa navštívil Ostravu, kde se sešel se zástupci města i manažery největších výrobních podniků Moravskoslezského kraje. Se Společností ArcelorMittal podepsal ministr tzv. dobrovolnou dohodu. Ta by měla přispět ke zkvalitnění ovzduší v oblasti.

Tomáš Chalupa se na své návštěvě Moravskoslezského kraje sešel s primátorem města Ostravy Petrem Kajnarem. Následovalo jednání s hejtmanem Moravskoslezského kraje Jaroslavem Palasem. Oběma setkáním jako hlavní téma dominovala otázka nastavení efektivní spolupráce mezi ministerstvem a veřejnou správou.

O tématu alternativní dopravy pak ministr Tomáš Chalupa jednal se zástupci společnosti Vítkovice a.s., jejíž aktivity směřují k využívání CNG zejména v průmyslu a dopravě. Ministerstvo životního prostředí se zasazuje o podporu tohoto zdroje, mimo jiné i na evropské úrovni. Právě doprava spolu s průmyslovými podniky a spalováním odpadu v domácnostech tvoří tři základní pilíře znečištění ovzduší v kraji.

Důležitým bodem programu ministrovy návštěvy pak bylo společné setkání se zástupci největších výrobních podniků v Moravskoslezském kraji. "Cítím jako důležité intenzivně komunikovat se zástupci průmyslu a jednat s nimi o dobrovolných dohodách, protože to je cesta, jak dosáhnout efektivním způsobem lepších výsledků ve snižování znečišťování, než pouhou aplikací restriktivních opatření," dodal k setkání ministr Chalupa.

Program pak vyvrcholil návštěvou Společnosti ArcelorMittal Ostrava a.s. Se zástupci podniku podepsal Tomáš Chalupa dobrovolnou dohodu o opatřeních na ochranu životního prostředí nad rámec zákona. "Je to první krok ze souboru opatření, která chystáme pro zlepšení stavu ovzduší v Moravskoslezském kraji. Toto "Desatero - akční plán" chceme konzultovat s městem, krajem a průmyslovými podniky a do měsíce jej představíme veřejnosti. Bude se věnovat kromě dobrovolných dohod i výjezdům dětí do přírody, možnostem alternativní dopravy, problematice spalování odpadu v domácnostech a dalším aktuální i dlouhodobějším otázkám," řekl Tomáš Chalupa.

Ministrovu delegaci doprovázeli rovněž kolegové z místních poboček České inspekce životního prostředí a Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: MŽP

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí