zpravodajství životního prostředí již od roku 1999

Řízení udržitelného podniku: znamení budoucí generace manažerů?

01.04.2011
EMS
Firemní ekologie
Řízení udržitelného podniku: znamení budoucí generace manažerů?

Firmy se častěji zaměřují na způsob, jak v dlouhodobém horizontu zefektivnit a zatraktivnit služby a nabízené produkty. Podle studie vypracované společně firmou Accenture a OSN 93 % ředitelů firem vnímá udržitelnost jako klíč k budoucímu úspěchu jejich organizací.

Tento postoj je motivován mnoha okolnostmi. Například potřebou snižovat náklady v dobách ekonomické krize nebo potřebou upravovat podobu produktů a služeb, aby byly ekologičtější a energeticky méně náročné. V některých případech je investice do udržitelné produkce marketingovým rozhodnutím.

Vysoké školy jsou si tohoto trendu vědomy, a začaly se proto zaměřovat na vzdělávání manažerů, které si žádá trh. Ve spolupráci s velkými společnostmi připravují studijní plány zaměřené na udržitelnost, např. v programech MBA. Na nich studenti získávají vědomosti, jak řídit udržitelnou firmu. Informace se zaměřují na design produktů a výrobních závodů, management inovací a měření udržitelnosti podniku.

"Minulý rok jsme otevřeli nový MBA program a nyní nabízíme denní manažerské kurzy, jež jsou zaměřeny na udržitelnost. S tím, jak jsou energie a suroviny stále vzácnější a dražší, firmy hledají talentované řídící pracovníky, kteří mají schopnosti rozvíjet udržitelné podnikání. Mnoho lidí se domnívá, že investice do udržitelnosti je luxusem. Když se ale podíváte na globální značky, jakými jsou třeba Ford Motors nebo Nike, které vyčlenily podstatné prostředky na rozvoj úsporných a energeticky nenáročných výrobních zařízení, vidíte jasný důkaz, že se investice do talentů, které mohou prosazovat tyto udržitelné inovace, vyplácí," vysvětluje William Pattison, vedoucí programu MBA na University of New York in Prague (UNYP).

Udržitelný přístup k podnikání se tedy může stát jedním z nových hlavních kritérií pro hodnocení potenciálu vedoucích pracovníků firem. Výše uvedená studie Accenture-OSN upozorňuje, že "vzdělání", především ve smyslu integrace udržitelnosti do firemní strategie, bylo pro respondenty průzkumu z řad generálních ředitelů hlavní prioritou. Talentovaní zaměstnanci, orientovaní na udržitelný rozvoj, mohou být těmi, kteří svými inovacemi vytvoří rozdíl mezi produkty, které se prodávají desítky let, a těmi s krátkou životností. Otázkou nyní je, zda vaše HR oddělení používá testy udržitelnosti? Pokud ano, kolik současných zaměstnanců v nich uspělo? Brady Clough

ZDROJ: HUMAN RESOURCES MANAGEMENT

Komentáře k článku. Co si myslí ostatní?

Další články
Podněty ZmapujTo
Mohlo by vás také zajímat
Naši partneři
Složky životního prostředí